Miliony liber pro vodíkový projekt
Britská vláda podpořila částkou 3,8 milionu liber (více než 100 milionů korun) projekt bezemisního koridoru na severu britských ostrovů. Vzniknout má mezi skotským Aberdeenem, Orknejemi a Shetlandy. Spolupráce veřejného a soukromého sektoru má vyústit v aplikaci inovativních technologií, včetně autonomních plavidel a infrastruktury pro tankování kapalného vodíku.
Zmíněnou částku získá konsorcium HI-FIVED (Hydrogen Innovation - Future Infrastructure & Vessel Evaluation and Demonstration), které má do podzimu 2024 vypracovat studii proveditelnosti a jízdní řád realizace. Cílem projektu je vytvořit vnitrostátní ekologický námořní koridor ve zmíněných britských vodách, přičemž k přepravě nákladu budou využívány autonomní lodě poháněné vodíkem.
Konsorcium HI-FIVED zahrnuje několik klíčových hráčů v britském námořním průmyslu. Vedou jej výrobce bezemisních plavidel ACUA Ocean a developer Unitrove, který se soustředí na bezemisní infrastrukturu, dalšími účastníky konsorcia jsou přístav Aberdeen, Southamptonská univerzita a společnosti Zero Emissions Maritime Technology, Composite Manufacturing and Design, Trident Marine Electrical a NASH Maritime.
Společnost Unitrove, která v závěru roku 2021 představila první zařízení na tankování kapalného vodíku na světě, chce tuto svou technologii prosadit do přístavu Aberdeen, čímž by vzniklo zázemí pro první autonomní námořní loď na světě poháněnou kapalným vodíkem, již chce postavit firma ACUA Ocean.
Projekt je součástí třetího kola vládní soutěže Clean Maritime Demonstration Competition vyhlášené v září 2022. Obě společnosti uspěly již ve druhém kole soutěže, když získaly peníze na vývoj inovativní hybridní stanice s nulovými emisemi, která by sloužila jak vodíkovým tak elektrickým lodím.
Začátkem letošního února vláda v Londýně oznámila, že vyčlenila 77 milionů liber na financování vývoje bezemisních trajektů, výletních a nákladních lodí ve vodách Spojeného království pro následující dva roky.
408
Související články
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Britská charitativní organizace Oxfam si v tažení za snižováním emisí skleníkových plynů vyhlédla nový cíl - velmi bohaté lidi, kteří své bohatství rozpouštějí mimo jiné v hektolitrech fosilního paliva. Charitativní organizace tvrdí, že jen za loňský rok by zdanění superjachet a soukromých letadel přineslo britské státní pokladně dvě miliardy liber (60,3 miliardy korun).
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Kolik hektolitrů saponátu skončí každou sobotu v moři v maríně Sukošan/Biograd/Seget/Split… Dovolená na jachtě je taková čistá dovolená. Neškodná na první pohled. Má ale i své stinné stránky.
Klaus by jen nesouhlasně pozdvihl obočí…
Klaus by jen nesouhlasně pozdvihl obočí…
I lodní doprava se snaží snižovat emise. Obviňovaná ze znečišťování ovzduší investuje do ekologických technologií. Utrácí stovky milionů navzdory Václavům Klausům, kteří nikdy neviděli výrazné tání ledu (samozřejmě kromě filmů Ala Gora).