Search
× Search
Řešení při bočním větru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Řešení při bočním větru

Ve facebookové skupině jsme sdíleli video, na kterém zajíždění k molu skončilo mohutným karambolem. Video vyvolalo mnoho reakcí. Co k nehodě říci?

V první řadě bych se chtěl vyjádřit k tomu, jak k něčemu podobnému může dojít. Vyloučíme-li technickou závadu, ke které může dojít kdykoli, zbývá záměna předního a zadního chodu při brždění. Někomu se to zdá nemožné, ale opak je pravdou. Každoročně absolvujeme s klienty na tisíce zajetí k molu při kurzech přístavních manévrů. Řekl bych, že k nějaké formě záměny dojde možná až v 5 případech ze sta. Ne vždy je to plné zařazení opačného chodu motoru, někdy jde jen o nejistotu na počátku, kterou kormidelník hned napraví, jindy musíme s instruktory zasáhnout my. Stát se to tedy může. Čím rychleji jedete, tím je pravděpodobnost větší. Protože roste stres.

Jachta zajížděla k molu v Sali za juga. Tedy vítr z boku. Kormidelník zvolil vysokou rychlost, aby zabránil snášení přídě. Nevýhodou tohoto postupu je, že vyžaduje rychlou a přesnou reakci. K tomu zde zjevně nedošlo.

Jak neriskovat?

Jak za těchto podmínek zajet k molu a neriskovat tak vysokou rychlost? Snosu přídě větrem je třeba při couvání zabránit stočením kormidla po větru. Pak je možné plout mnohem pomaleji a nechat jachtu více či méně (podle síly větru a naší rychlosti) snášet bokem. Jde o mnohem bezpečnější způsob zajetí. Zvláště v případě, kdy se nakonec opíráte o vedle stojící jachtu. Pokud jste to nedělali, je dobré si to vyzkoušet předem.

A na závěr příprava lodě. Ráně by samozřejmě nezabránila ani velká koule (fendr) na zádi. Zde však byl umístěn špatně, byl vysoko a nepomohl by ani v případě slabšího ataku mola.

Couváme-li k molu velmi rychle, nestíháme reagovat a pravděpodobnost chyby se zvětšuje.

Pokud chcete, můžeme vás to naučit.

858
Na horu