Rekord za rekordem
Francois Gabart na trimaranu Macif je na cestě za sólovým rekordem v plavbě kolem světa. Včera minul mys Horn, vytvořil sólový rekord a dosáhl i druhého nejlepšího času absolutně.
Gabart potřeboval k plavbě od startu u ostrova Ouessant v Bretani k mysu Horn 29 dnů, 3 hodiny a 15 minut. Na této trati dokázal být rychlejší jen držitel Jules Verne Trophy trimaran IDEC Sport, který letos v zimě obeplul svět za méně než 41 den. Ovšem s plnou posádkou. Pomalejší byl například i největší závodní trimaran Spindrift 2 dlouhý 40 metrů.
Gabart překonal sólový rekord Thomase Covilla z letošního roku, který měl hodnotu 31 den, 11 hodin a 30 minut. K tomu vytvořil absolutní rekord v plavbě přes Pacifik (od Tasmánie k Hornu) 7 dnů, 15 hodin a 15 minut. Do včerejška rekord držel IDEC Sport časem o 6 hodin delším.
Nyní je důležité, co bude dále. Jižní Atlantik bývá nepříjemnou překážkou, na které došel dech nejednomu honiči rekordů. Jde o oblast, kde je třeba stoupat a která je navíc často bez větru. Pro příštích 48 hodin vypadá situace pro Gabarta výborně. Dalších nejméně 72 hodin bude náročných. Zdá se, že za pasátem bude třeba jet dále na sever, než je běžné. Pasáž od Buenos Aires až po Salvador de Bahia bude tvrdou zkouškou. Především pro loď. Již má za sebou téměř celý svět a nyní přijde náročná stoupačka. To může být problém.
Pokud ani stoupačka Francoise Gabarta nezastaví, mohlo by se mu podařit dojet do cíle v čase kolem 45 dnů. Mohlo by jít o druhý nejrychlejší čas v historii světové mořeplavby.
Polohu lodi najdete zde.
3615
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?