Search
× Search
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Proč je hurikán Beryl rekordní?

Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?

Hurikán potřebuje ke své existenci moře vyhřáté na alespoň 26,5°C. Letos však je dlouhodobě teplota vody v hlavní oblasti vzniku tropických cyklon (MDR Main Development Region) rekordní. V severní části Karibiku dosahuje teplota pobřežních vod 29,4°C. Podle meteorologů a klimatologů stojí za teplotními rekordy globální oteplování. Vědci tvrdí, že série rekordních teplot v severním Atlantiku trvající od začátku loňského roku, by byla krajně nepravděpodobná bez změny klimatu, způsobené emisemi fosilních paliv.  Václav Klaus si sice myslí něco jiného, ale kdo je Klaus v meteorologii a klimatologii? Nic, nula, žvanil. Brouk Pytlík.

Tedy vysoká teplota moře dodává tropickým cyklónám energii a umožňuje jim rychle zesílit, jako se to stalo Beryl. Vysoká teplota moře je benzínová pumpa hurikánu. Bez ní motor chcípne, přestane se točit.

Jen pro zajímavost…

5. stupeň na Saffir-Simpsonově stupnici začíná u větru o rychlosti nad 252 km/h. Od roku 1960 bylo v Atlantiku zaznamenáno jen 30 hurikánů kategorie 5. Z toho 4 v roce 2005. Mezi nimi byla i Katrina, která zdecimovala New Orleans.

Průměrná hurikánová sezóna vyprodukuje 14 pojmenovaných bouří (s větrem o rychlosti alespoň 63 kilometrů za hodinu), z nichž sedm se stane hurikánem (vítr nad 119 km/h) a tři se stanou „silnými hurikány“ s rychlostí větru přes 178 km/h. Ale jak teploty oceánů lámou nové rekordy, americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) varoval před „mimořádnou“ hurikánovou sezónou v Atlantiku v roce 2024 a předpověděl 17 až 25 pojmenovaných tropických bouří, osm až 13 hurikánů a čtyři až sedm silných hurikánů.

Hurikán Beryl minul včera Haiti a Dominikánskou republiku a nyní se blíží k Jamajce. Rychlost větru se pohybuje kolem 100 uzlů. Podle současných předpokladů zasáhne plnou silou hlavní město Kingston. Na ostrově se očekávají kromě bouřlivého větru také silné srážky, až kolem 300 mm. Obyvatelstvo bylo vyzváno k přípravě zásob potravin a pitné vody a k dobití akumulátorů v přenosných reproduktorech JBL, bez kterých by bylo po přechodu bouře na ostrově jen nudné ticho. 

 

567
Na horu