Search
× Search
Rekord elektrického trajektu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Rekord elektrického trajektu

Dánský trajekt Ellen poháněný elektřinou, vytvořil nový světový rekord, když uplul 50 mil na jediné nabití. Rekord bude zanesen do Guinnessovy knihy rekordů.

Běžná trasa trajektu je dlouhá 22 mil, pluje mezi ostrovy Ærø a Als na jihu Dánska. Provoz trajektu se obejde nejen bez emisí, ale i provozní náklady jsou nižší, konkrétně o 24 %. Plavba byla rekordní pro trajekt, který vozí současně pasažéry i automobily.

Trajekt je v provozu od roku 2019. Již v roce, kdy byl trajekt spuštěn na vodu, vyrobilo Dánsko 47 % energie z větru, dnes je podíl obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny v Dánsku nad polovinou.

Vezmeme-li v úvahu běžnou trať trajektu Ellen a porovnáme ji s běžnými vzdálenostmi v oblíbeném Chorvatsku, zjistíme, že i například trajekt ze Splitu do Stariho Gradu na Hvaru by mohl plout na elektřinu. Chorvaté si možnosti elektrického pohonu uvědomují a tato možnost je zvažována.

Jen ještě k obnovitelným zdrojům. Česká republika ke konci loňského listopadu spotřebovala 17,3 % energie z obnovitelných zdrojů. Ve srovnání s Dánskem žádná sláva. Pokud nyní milovníci kouřící energetiky budou namítat, že Dánsko má k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů mnohem lepší podmínky, musím tuto námitku přijmout. Porovnám-li ale našich 17 % a rakouských 78 %, také to pro nás nevypadá dobře. Vypadá to, že jsme v tomto směru šeredně zaostali. A dne se nám to ošklivě vrací. 

1243
Na horu