Rekord elektrického trajektu
Dánský trajekt Ellen poháněný elektřinou, vytvořil nový světový rekord, když uplul 50 mil na jediné nabití. Rekord bude zanesen do Guinnessovy knihy rekordů.
Běžná trasa trajektu je dlouhá 22 mil, pluje mezi ostrovy Ærø a Als na jihu Dánska. Provoz trajektu se obejde nejen bez emisí, ale i provozní náklady jsou nižší, konkrétně o 24 %. Plavba byla rekordní pro trajekt, který vozí současně pasažéry i automobily.
Trajekt je v provozu od roku 2019. Již v roce, kdy byl trajekt spuštěn na vodu, vyrobilo Dánsko 47 % energie z větru, dnes je podíl obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny v Dánsku nad polovinou.
Vezmeme-li v úvahu běžnou trať trajektu Ellen a porovnáme ji s běžnými vzdálenostmi v oblíbeném Chorvatsku, zjistíme, že i například trajekt ze Splitu do Stariho Gradu na Hvaru by mohl plout na elektřinu. Chorvaté si možnosti elektrického pohonu uvědomují a tato možnost je zvažována.
Jen ještě k obnovitelným zdrojům. Česká republika ke konci loňského listopadu spotřebovala 17,3 % energie z obnovitelných zdrojů. Ve srovnání s Dánskem žádná sláva. Pokud nyní milovníci kouřící energetiky budou namítat, že Dánsko má k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů mnohem lepší podmínky, musím tuto námitku přijmout. Porovnám-li ale našich 17 % a rakouských 78 %, také to pro nás nevypadá dobře. Vypadá to, že jsme v tomto směru šeredně zaostali. A dne se nám to ošklivě vrací.
1340
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?