Search
× Search
Řecký kotrmelec: turistický magnet ostrova Zakynthos se otevře. Ale jen pro někoho
Jan Koukal
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Řecký kotrmelec: turistický magnet ostrova Zakynthos se otevře. Ale jen pro někoho

Nedá se říci, že by řecké úřady vynikaly konzistencí svých rozhodnutí. Zatímco v březnu ministerstvo cestovního ruchu na základě doporučení seismologů rozhodlo, že slavná pláž s rezavým vrakem bude celou letošní sezónu pro turisty z bezpečnostních důvodů uzavřena, v dubnu už je vše jinak.

Minulý týden bylo zveřejněno společné prohlášení hned několika ministrů řecké vlády, podle nějž bude přístup k pláži Navagio na ostrově Zakynthos částečně umožněn. Návštěvníci Zakynthosu se budou moci k pláži přiblížit pouze po moři, a to do vzdálenosti 40 metrů od pláže. Budou se moci v zátoce koupat, ale přístup na pláž jim má zůstat zapovězen. Zároveň nové opatření má nabýt platnosti až 31. října, tedy po skončení hlavní sezóny.

Přístup k vraku lodi a do jeho okolí byl zcela zakázán z obav o bezpečnost turistů a návštěvníků. Důvodem je nestabilita okolních skalisek a možné sesuvy kamení a půdy.

Přístup k ikonickému místu byl zakázán 16. března. K sesuvům půdy dochází v oblasti poměrně často, zejména při zvýšené seizmické aktivitě. V roce 2017 přišli nezávisle na sobě o život dva turisté, kteří se zřítili ze skal.

K rozhodnutí povolit částečný přístup dospěli společně ministr pro klimatickou krizi a ochranu obyvatelstva, ministr pro námořní a ostrovní politiku a ministr cestovního ruchu, a to na základě doporučení profesora Efthymiose Lekkase, prezidenta Organizace pro antiseismické plánování a ochranu (OASP). Tatáž organizace přitom o měsíc dříve doporučila vládě vyhlásit úplnou uzavírku pláže a zátoky.

Vrak lodi Panagiotis je pravděpodobně nejfotografovanějším vrakem na světě, a to především díky krásným kulisám. Za svou proslulost pláž vděčí nehodě, která se odehrála v říjnu roku 1980, kdy zde v bouři najela Panagiotis na mělčinu. Mělo se za to, že loď přepravovala pašované cigarety a alkohol. Když najela na mělčinu, posádka ji opustila. Kapitán a někteří členové posádky byli zatčeni. Později ale byli soudem zproštěni všech obvinění z pašování.

Místní obyvatelé se tehdy obávali, že ztroskotání lodi zničí pověst pláže i samotného ostrova, ale stal se pravý opak. Od té doby místo s vrakem navštívily miliony lidí a stalo se obrovským lákadlem pro fotografy.

673
Na horu