Řecký kotrmelec: turistický magnet ostrova Zakynthos se otevře. Ale jen pro někoho
Nedá se říci, že by řecké úřady vynikaly konzistencí svých rozhodnutí. Zatímco v březnu ministerstvo cestovního ruchu na základě doporučení seismologů rozhodlo, že slavná pláž s rezavým vrakem bude celou letošní sezónu pro turisty z bezpečnostních důvodů uzavřena, v dubnu už je vše jinak.
Minulý týden bylo zveřejněno společné prohlášení hned několika ministrů řecké vlády, podle nějž bude přístup k pláži Navagio na ostrově Zakynthos částečně umožněn. Návštěvníci Zakynthosu se budou moci k pláži přiblížit pouze po moři, a to do vzdálenosti 40 metrů od pláže. Budou se moci v zátoce koupat, ale přístup na pláž jim má zůstat zapovězen. Zároveň nové opatření má nabýt platnosti až 31. října, tedy po skončení hlavní sezóny.
Přístup k vraku lodi a do jeho okolí byl zcela zakázán z obav o bezpečnost turistů a návštěvníků. Důvodem je nestabilita okolních skalisek a možné sesuvy kamení a půdy.
Přístup k ikonickému místu byl zakázán 16. března. K sesuvům půdy dochází v oblasti poměrně často, zejména při zvýšené seizmické aktivitě. V roce 2017 přišli nezávisle na sobě o život dva turisté, kteří se zřítili ze skal.
K rozhodnutí povolit částečný přístup dospěli společně ministr pro klimatickou krizi a ochranu obyvatelstva, ministr pro námořní a ostrovní politiku a ministr cestovního ruchu, a to na základě doporučení profesora Efthymiose Lekkase, prezidenta Organizace pro antiseismické plánování a ochranu (OASP). Tatáž organizace přitom o měsíc dříve doporučila vládě vyhlásit úplnou uzavírku pláže a zátoky.
Vrak lodi Panagiotis je pravděpodobně nejfotografovanějším vrakem na světě, a to především díky krásným kulisám. Za svou proslulost pláž vděčí nehodě, která se odehrála v říjnu roku 1980, kdy zde v bouři najela Panagiotis na mělčinu. Mělo se za to, že loď přepravovala pašované cigarety a alkohol. Když najela na mělčinu, posádka ji opustila. Kapitán a někteří členové posádky byli zatčeni. Později ale byli soudem zproštěni všech obvinění z pašování.
Místní obyvatelé se tehdy obávali, že ztroskotání lodi zničí pověst pláže i samotného ostrova, ale stal se pravý opak. Od té doby místo s vrakem navštívily miliony lidí a stalo se obrovským lákadlem pro fotografy.
1501
Související články
Bouřlivý vítr, letadla nelétala, ale my jsme vydrželi
Bouřlivý vítr, letadla nelétala, ale my jsme vydrželi
Pátek na řeckém Kalymnosu byl větrný. Nejezdily trajekty, nelétala letadla, a domácí uklízeli květináče hrozící odletem k severozápadu. Vítr byl bouřlivý z pro ně nezvyklého směru. Stáli jsme za těch podmínek na kotvě…
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Barometr ukazuje věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval. Vítr sílí a stojíme kotva-břeh. Není to dobré místo. Uvidíme… Nechci skončit s rozmlácenou zádí o molo.
Mrak, který avizuje vítr
Mrak, který avizuje vítr
Od severu fouká, na jižní straně ostrova bude klid. Na takovou situaci jsme zvyklí. Někdy je to ale jinak. Třeba v závětří řeckých ostrovů.