Search
× Search
Kdy se otevře slavná pláž s vrakem na Zakynthosu?
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Kdy se otevře slavná pláž s vrakem na Zakynthosu?

Pro řecký ostrov Zakynthos neexistuje typičtější obrázek než malá pláž obklopená strmými útesy, v jejímž středu trůní rezavý vrak. Od září loňského roku je však toto ikonické místo pro návštěvníky i místní uzavřeno. Důvodem je nestabilita okolních svahů.

Jak letos v polovině března oznámily řecké úřady, pláž Navagio, které se též říká Shipwreck beach, zůstane pro turisty uzavřena po celou letošní sezónu. Pláž, která byla před pár lety cestovatelským webem Flightnetwork prohlášena za nejlepší na světě, je přitom jedním z nejoblíbenějších jachtařských cílů v celém Řecku.

Rozhodnutí zakázat přístup na pláž Navagio doporučil tým odborníků z Organizace pro protiseismické plánování a ochranu (OASP) po návštěvě místa 8. března v rámci pravidelné bezpečnostní kontroly. Tým OASP uvedl, že v důsledku eroze okolních útesů existuje značné riziko sesuvů půdy.

„Bezpečnost obyvatel a návštěvníků je nade vše. Rozhodnutí bylo přijato s ohledem na nové vědecké údaje OASP, a to vzhledem k velkému počtu návštěvníků v oblasti během turistické sezóny,“ uvedl ministr cestovního ruchu Vassilis Kikilias.

Navagio je pro místní obyvatele a návštěvníky nepřístupné již od loňského září, kdy zemětřesení o síle 5,4 stupně Richterovy škály způsobilo pád velkých kamenů z okolních útesů do zálivu. V roce 2018 bylo při sesuvech na stejné pláži zraněno sedm lidí. Řecké úřady tehdy pláž uzavřely a pro turisty zůstala nepřístupná až do dubna 2019. Bezpečnostní situace v místě budou úřady vyhodnocovat dvakrát do roka. Z informací zveřejněných v řeckých médiích není zřejmé, zda je možná, případně zda se plánuje sanace skalisek.

Za svou proslulost pláž vděčí nehodě, která se odehrála v říjnu roku 1980, kdy zde v obrovské bouři najela na mělčinu loď Panagiotis. Mělo se za to, že loď přepravovala pašované cigarety a alkohol. Když najela na mělčinu, posádka ji opustila. Kapitán a někteří členové posádky byli zatčeni. Později ale byli soudem zproštěni všech obvinění z pašování.

Místní obyvatelé se tehdy obávali, že ztroskotání lodi zničí pověst pláže i samotného ostrova, ale stal se pravý opak. Od té doby místo s vrakem navštívily miliony lidí a stalo se obrovským lákadlem i pro fotografy.

S tím je však spojena další potíž, tolik typická pro místa s vysokou atraktivitou - odpad, který zde zanechává homo turisticus. Tento tvor je vybaven zvláštním smyslem pro rovnováhu a spravedlnost; skládka by podle něj mohla a měla být všude. Na této pláži ovšem není úřady zajištěn pravidelný úklid a svoz odpadků. Co si kdo přiveze, to si má také odvézt.

Úklid pláže Navagio nakonec zajistila soukromá iniciativa, kterou vyvolala fotografie odpadků nahromaděných na pláži. Tu na Facebooku sdílel ekolog Michalis Bakas.

2509
Na horu