Proč nekotvit v řasách
Vidíte-li na dně zátoky černé fleky, neházejte do nich kotvu. Důvody jsou dva. Oba stejně dobré.
V první řadě je třeba říci, že kotva hozená do řas nedrží. Oddenky řas obvykle nepustí hrot kotvy do dna a kotva jen klouže po povrchu. Potáhnete-li jí dostatečně dlouho, stane se z kotvení sběr mořské trávy. A stejně se nechytne.
Foto archiv
Kotvení porosty posidonie devastuje.
S tím souvisí druhý důvod. Tmavé porosty mořské trávy na dně jsou ve Středomoří tvořeny rostlinou Posidonie mořská. Porosty jsou velmi důležité pro zachování přirozeného prostředí. Na porostech mořské trávy je závislá celá řada živočišných druhů. V posledních letech však jsou porosty posidonie vystaveny tlaku zavlečených mořských řas, které je likvidují. A příliš dobře jim nedělá ani orba desítkami kotev každý den po celou jachtařskou sezónu.
V některých místech s porosty posidonie ve Středomoří je zakázáno kotvit. Např. na Baleárech. V místech jsou instalované placené kotevní bóje.
5550
Související články
O nebezpečí kotvení v mořské trávě
O nebezpečí kotvení v mořské trávě
To můžeme říkat pořád: „Nekotvi na řasách, nekotvi na řasách, nekotvi na řasách!“ No a co se děje? Stále kotví na řasách. A to je důvod ztroskotání katamaranu před Maslinicí.
Jak změní ochrana Posidonie kotvení v Chorvatsku
Jak změní ochrana Posidonie kotvení v Chorvatsku
Splitsko-dalmatinska županija se jako první v Chorvatsku rozhodla pro ochranu porostů mořské trávy Posidonie, která je nejvíce ničena kotvícími jachtami. Pro jachtaře to může znamenat nepříjemné omezení kotvení v místě výskytu Posidonie.
Ochrana porostů na mořském dně
Ochrana porostů na mořském dně
Nejdůležitějším ekosystémem mořského dna ve Středomoří jsou porosty mořské trávy Posidonie. Na jejich ničení se z nemalé části podílejí i jachtaři.