Proč je třeba se při couvání s jachtou dívat na příď?
Couvám k molu. Kam jedu, tam se dívám. Platí to vždy? Nebo je třeba se občas podívat, co dělá příď?
Záleží na podmínkách. Za bezvětří není třeba příď příliš řešit. Jiné to ale je v bočním větru. V takovém případě je občasný pohled na příď skoro nezbytný.
Proč?
Příď moderních plachetnic je mělká a téměř plochá. Z toho důvodu klade podponorová část ve vodě jen minimální odpor. Naproti tomu trup nad čarou ponoru se proti minulosti výrazně zvýšil. Kromě vysokého trupu se větru staví do cesty také takeláž, stěžeň a zarolovaná gena.
Vítr se tedy snaží příď sfouknout a trup pod vodou tomu klade minimální odpor.
Směrem k zádi se odpor kladený vodou zvyšuje. Kýl, a především kormidlo na zádi brání snosu bokem.
Vidím stáčení jachty při couvání?
Couvám-li k molu a příď jachty se stáčí, není přeci třeba koukat dopředu, protože to vidím na zádi, ne?
Tento pohyb je na zádi znatelný, ale jen velmi málo. Pohyb spíše tušíme, než že bychom ho na zádi viděli. Je to dáno osou otáčení jachty, která je při couvání mnohem blíže zádi lodě. Až někde na přední straně kokpitu (záďového kokpitu). Na obrázku je vidět, jak málo znatelný pohyb to je. Navíc na zádi sedíme, chybí nám tedy odstup...
Co s tím
Při couvání v bočním větru tak mám dvě možnosti. Buď mám dostatek praxe, mám cit pro loď. Potom vycítím snos přídě bokem i když jsem celou dobu otočen k zádi. To ale asi není případ většiny charterových jachtařů. Chce to mít za sebou opravdu vysoký počet zajíždění. Spíše stovky než jen desítky. A i v tom případě je třeba ze velmi silného větru občasný pohled na příď.
Nedostává-li se praxe, je pohled na příď nezbytnosti. Občasný pohled na příď. Pohled přes příď funguje jako zesilovač. Na obrázku vidíte, kde je při plavbě na zpětný chod cca osa otáčení a jak neznatelný je pohyb na zádi. Na přídí již je i tento nevelký pohyb zřejmý. Zvláště když mám před přídí předmět (dům, stěžně, přístavní zeď), ke kterému mohu pohyb vztahovat. Pro větší názornost jsme použili dvojici jachet v jednom místě. Jinak jde samozřejmě o jachty v pohybu.
A co udělat, když je příď snášena
Na to je jednoduchá odpověď. Stočit kormidlo po větru. Tak zabráníme stáčení přídě. Když je na to místo. To je už ale na jiný článek. Případně na jiné povídání.
Toto a mnohem více se dozvíte na přednášce v Ostravě, nebo se to naučíte na našich kurzech.
671
Související články
Jak z toho ven?
Jak z toho ven?
Jste na lodi sami a potřebujete odplout. Stojíte bokem u mola nemáte příďový propeler, před vámi katamaran, za vámi motorový člun rozměrů hokejového . Vítr fouká podél mola od přídě. Jak z takové svízelné situace ven?
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Všechny termíny přístavních manévrů v Praze byly plné. Dva termíny jsme proto přidali. Chcete-li se zlepšit za kormidlem před svojí plavbou, chcete-li získat jistotu, naučit se nové postupy, prostě zjistit jak na to, máte tedy možnost. Volná místa na praktických kurzech v centru Prahy.
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Jak se bude pohybovat jachta, pokud příďovým propelerem pošlete příď vlevo? Půjde jen o pohyb přídě, nebo se bude vytáčet i záď? Je důležité vědět, s čím je třeba počítat.