Search
× Search
Pozorné sledování podezřelých plavidel u Norska
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Pozorné sledování podezřelých plavidel u Norska

V poslední době byly v evropských vodách zaznamenána podezřelá poškození plynovodů a komunikačních kabelů. Náhoda? Mnozí si to nemyslí. Zvláště, když se na místech poškození vyskytovala ruská a čínská plavidla.

Finští vyšetřovatelé v úterý uvedli, že prověřují čínské plavidlo NewNew Polar Bear a loď Sevmorput plující pod ruskou vlajkou, jakož i další plavidla, která se nacházela v oblasti, když byl 8. října poškozen plynovod v Baltském moři. Uvedli, že incident byl způsoben "zásahem zvenčí" a mohl být úmyslný.

 Kontejnerovka NewNew Polar Bear je jednou z pěti lodí firmy NewNew, která je určena pro plavbu Severním ledovým oceánem mezi Čínou a ruským Petrohradem.

Nyní je NewNew Polar Bear na cestě zpět do Číny. Podél norského pobřeží byla doprovázena lodí norského námořnictva. Jeden nikdy neví…

Loď norského námořnictva sledovala čínskou kontejnerovou loď vyšetřovanou kvůli poškození plynovodu ve Finském zálivu asi 15 hodin, když se v pondělí plavila podél západního pobřeží Norska.

Hlídkové plavidlo norské pobřežní stráže KV Sortland sledovalo NewNew Polar Bear od pondělní čtvrté hodiny ranní, kdy proplouvala kolem jižního cípu Norska až do přibližně 19:15 GMT, kdy se plavidlo nacházelo asi 70 km severozápadně od Bergenu.  V této oblasti se nachází většina norských exportních plynovodů a také některé klíčové ropné a plynové plošiny.

Loď KV Sortland sledovala loď NewNew Polar Bear ve vzdálenosti 1 námořní míle. Operační velitelské středisko norské armády se k pondělní operaci odmítlo vyjádřit. Obecně však uvedlo, že pobřežní stráž "hraje klíčovou roli pro zajištění bezpečnosti a ochrany námořních aktivit v regionu, včetně ochrany rybolovu, pátracích a záchranných operací a monitorování lodní dopravy".

Norsko, největší evropský dodavatel plynu, nasadilo po sabotáži plynovodu Nord Stream své námořnictvo, aby chránilo své pobřežní ropné a plynové plošiny i síť plynovodů pod Severním mořem. Oslo pozorně sleduje průběh vyšetřování incidentu v Baltském moři.

578
Na horu