Potřebujeme záchranný ostrůvek?
Záchranný ostrůvek je velká investice, bez které se mnozí obejdou. Nebo neobejdou? Není lehkovážné vyplouvat bez něj? Hrozí nebezpečí i blízko pobřeží?
Zkusíme příklad. Plujete v dubnu na chorvatské charterové jachtě dlouhé 38 stop na Vis. Fouká, jsou vlny a jachta se vám potápí pod nohama. Důvod není důležitý, stát se může leccos.
Vysílačkou se dovoláte pomoci, trvá ale 2 hodiny, než k vám dopluje. I s vestami na krku bude pobyt v chladné vodě o život.
Proč jsme použili jachtu dlouhou 38 stop? Protože podle chorvatských zákonů jachty kratší 12 metrů nemusí mít na palubě ostrůvek.
Nemohl by záchranný ostrůvek nahradit nafukovací člun? V nouzi sice pomůže cokoli, ale člun ostrůvek plnohodnotně nenahradí. Víte, jaké čluny na charterových jachtách jsou. Mnohdy více než 2 lidi na palubě znamenají potopení člunu. Pokud vás je na jachtě 6, do člunu se rozhodně nevejdete. Na rozbouřeném moři (takové věci se obvykle dějí na rozbouřeném moři) budete v člunu zaplaveni vodou a nejspíše se dříve či později převrhnete.
Na příkladu vidíte, že i pár mil od pobřeží můžete být v nebezpečí života. I když budete mít na palubě vysílačku VHF a EPIRB, bez ostrůvku vám mohou být k ničemu. Slouží k zavolání pomoci, ale ta musí mít dostatek času dostat se k vám.
Můžete říci, že vyplouváte jen za hezkého počasí. To je sice silný argument, ale předpověď je jen předpověď a může vás zaskočit i nečekané zhoršení počasí. Nebo jste se vydali daleko, blíží se pátek a vy se musíte vrátit. Bouře nebouře. Zkrátka nikdy není jisté, že vás špatné počasí na moři nezastihne.
Plujete-li jen v létě nedaleko pobřeží, nejspíš nebudete ostrůvek potřebovat. I když se vaše loď potopí, voda je teplá a zřejmě vás stihnou zachránit. Pokud vás najdou. K nehodě mohlo dojít v noci a na rozvlněném moři není snadné lokalizovat hlavu plavce. Mnohem jednodušší je najít záchranný ostrůvek.
Stát se může cokoli. Pravděpodobnost je malá. Když ale k něčemu dojde, je na pytel, že to bylo nepravděpodobné. Nakonec se všemi bezpečnostními prvky na jachtě je to stejné jako s bezpečnostními pásy v automobilu. Nejspíše je nikdy nebudeme potřebovat. Ale všichni si již zvykli, je používat (až na mého bráchu).
U nás je dodavatelem ostrůvků například firma fas yachting.
5735
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?
Potopení Bayesian. Chyba posádky, nebo loděnice?
Potopení Bayesian. Chyba posádky, nebo loděnice?
Superjachta Bayesian dlouhá 56 metrů se potopila během pár minut 19. srpna u pobřeží Sicílie. Sedm osob při nehodě zemřelo. Výrobce lodi Perini Navi od počátku hlučně svaloval vinu na profesionální posádku. Objevují se ale podezření, že by italská loděnice mohla být potrefenou husou.