Search
× Search
Plachta, nákladní loď a Americký pohár
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Plachta, nákladní loď a Americký pohár

Co má společného hi-tech loď pro Americký pohár na nosných křídlech s těžkotonážní nákladní lodí Berge Olympus dlouhou 300 metrů, širokou 50 metrů, o výtlaku přes 211 000 tun? Obě lodě bude pohánět podobná technologie.

Poradenská společnost BAR Technologies ve spolupráci se skandinávským partnerem Yara Marine Technologies pokračují ve stavbě inovativních plachet WindWings.  Nedávno dokončily první kus ocelové konstrukce pro první sérii plachet společnosti BAR.

BAR Technologies je firma, která je širší veřejnosti známá svým angažmá v Americkém poháru, respektive v britském týmu, který se účastnil 35. ročníku Amerického poháru na Bermudách. Britové sice nevyhráli, ale společnost BAR dále využívá získané zkušenosti a špičkové technologie ze světa závodního jachtingu propadávají pozvolna do světa námořní dopravy.

Image
První lodí, která bude v první polovině roku 2023 vybavena dvojicí plachet WindWing, bude v roce 2017 postavená loď třídy Panamax Pyxis Ocean společnosti Mitsubishi Corporation. Následovat bude v roce 2018 spuštěná na vodu Berge Olympus společnosti Berge Bulk. Na palubě bude hned čtveřice pevných plachet.

Instalace křídel WindWing údajně umožní provozovatelům ušetřit na průměrných světových trasách přibližně 1,5 tuny paliva na WindWing denně.

Výroba se nyní zaměřuje na nosné prvky, které křídlům dodávají výšku, spolu s dalšími nosnými prvky, věžemi a otočnými ložisky. Dále pokračuje výroba sklápěcího mechanismu, který umožní průjezd pod mosty a snazší nakládku.

 

404
Na horu