Ověšená záď lodě znamená riziko
Často dnes najdete zadní část kokpitu zastavěnou a ověšenou tak, že není snadné dostat vyvazovací lano na břeh, případně ještě zpět na vazák. Navíc se vám již jistě stalo, že jste měli na boku lodě na zadním koši upevněný přívěsný motor. To vše představuje riziko.
Co bylo důležité dříve, nás netrápí dnes a naopak věci, kterým jsme nepřikládali důležitost, jsou dnes nezbytné. Na charterové jachtě na jihu Evropy je to například bimini. Kokpit musí být celý zakrytý před sluncem, jinak je posádka nespokojená. Výsledkem je často zadní koš plný tyčí, které brání posádce, aby mohla rozumně přehodit lano na břeh, nebo zalasovat pachole. Pomocník házející lano se buď nemůže s lanem vyklonit vůbec, nebo se musí proměnit v hadího muže/ženu, aby se protáhl ven, ale pak je zase v pozici, která téměř neumožňuje smysluplnou práci s lanem.
Proč toto řešit? Důvody se ukáží ve chvíli, kdy zaplouváte k molu v silném bočním větru a potřebujete rychle zafixovat návětrné lano. Na některých lodích se o rychlosti kvůli uspořádání nedá mluvit. Je to samozřejmě větší problém pro jachty charterové. Na soukromých jachtách je zkušená posádka, která již obvykle má nacvičené postupy.
Řešením v těchto situacích může být práce s lanem z pozice na středu kokpitu mezi sedačkami za kormidly. Výška pod bimini zde bývá dostatečná. Nevýhodou ale je, že na návětrné pachole to máme odtud dále. Pokud je na molu asistence, nevadí to. Není-li k dispozici a je třeba lasovat pachole, může to být problém.
Přívěsný motor na boku
Další problematickou věcí, kterou najdeme často na charterových jachtách, je přívěsný motor na boku zadního koše. Je to naprosto nešťastná pozice. Přístavy plné jachet jsou těsné a při vyplouvání je třeba využít při stáčení jachty každý centimetr šířky. Pokud je na boku zavěšen přívěsný motor, obvykle funguje jako magnet na problémy. Při stáčení jachty se zachytává za relingy sousedních lodí a způsobuje škody. Na sousedech a na motoru. Přijdete-li na jachtu, která má takto upevněný přívěsák, je lepší si ho při vyplouvání a zajíždění přemístit na záď jachty, kde nebude překážet. Výrazně si tak usnadníte život.
977
Související články
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?