Nyní už pokračují jen tři…
Další z Ultim trimaranů míří do Kapského Města. Nejspíše další srážka s UFO. Příznivci jachtingu na jihu Afriky mají jedinečnou příležitost na obdivování nejrychlejších jachet na světě.
V Kapském Městě probíhají opravy trimaranu SVR Lazartigue (srážka s UFO). Každou chvíli dorazí Actual Ultim (srážka s UFO) a nyní je na cestě na schůzku pod Stolovou horou i trimaran Adagio Erica Perona. Poškozený je kormidelní mechanizmus a Peron předpokládá, že také došlo ke kolizi.
V závodě Arkea Ultim Challenge tak nyní pokračuje jen trojice závodníků. Vedoucí Charles Caudrelier má za sebou mys Leeuwin. Se ztrátou 1790 mil pluje na druhém místě Thomas Coville. Také on řeší technické potíže. Jde o mechanizmus spouštění foilu na pravoboku.
Třetí místo drží Armel Le Cléac´h. Šlo o prvního závodníka, který musel zastavit kvůli opravám. To bylo již v Recife v Brazílii. Poslední dny se stále dotahuje na druhého Covilla. V současné chvíli ztrácí 780 mil. Před týdnem to bylo více než 1500 mil. Připomínám, že Le Cléac´h má přezdívku Šakal. Dokáže se dlouho držet v pozadí a ve vhodnou chvíli zaútočit.
Rekordní Caudrelier
Ještě jednou se vrátíme k Charlesu Caudrelierovi. Včera minul mys Leeuwin v čase 18 dnů, 6 hodin a 15 minut. Znamená to, že je o 1 den, 8 hodin a 25 minut rychlejší než držitel sólového rekordu na trati Brest – Leeuwin Francois Gabart. Tento rekord je v platnosti od roku 2017.
Je třeba zmínit, že Gabart si při svém rekordním pokusu vybíral ideální čas na start tak, aby sestup Atlantikem na jih byl co nejrychlejší, zatímco Caudrelier startoval v předem daný den startu.
To také ukazuje, jak neuvěřitelně rychlé jsou moderní foilující trimarany. Jejich slabinou však jsou častá poškození po srážkách s UFO.
Gabartův sólový rekord kolem světa z roku 2017 má hodnotu 42 dny, 16 hodin a 40 minut. Pro Caudreliera však může být na dohled i absolutní rekord Francise Joyona na trimaranu IDEC Sport 40 dnů, 23 hodin a 30 minut.
Polohu lodí najdete zde.
498
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?