Nováček Richomme druhý
Yoann Richomme doplul do cíle Vendée Globe dnes nad ránem na druhém místě za 65 dnů, 18 hodin a 10 minut. Za sebou měl uplutých 28 326 mil průměrnou rychlostí 17,95 uzlu.
Je to neuvěřitelná průměrná rychlost, které vedoucí závodníci dosáhli. Na teoretické trati dlouhé 23 906 mil je to rychlost 15,15 uzlu. Stále více než kdy většina jachtařů dosáhla. Za vedoucím Charliem Dalinem zaostal o 22 hodin a 47 minut.
Richomme je ve Vendée Globe brán za nováčka. Je to jeho první účast. Dokonce i ve třídě IMOCA je stále nováčkem. Teprve druhým rokem. Za ty dva roky ale dokázal vyhrát The Transat CIC a Retour a la Base, být druhý v Transat Jacques Vabre a Rolex Fastnet Race. Nyní tedy přidal další druhé místo.
Co řekl v cíli?
„Bylo to fantastické, nádherné. Je to skvělý okamžik a já jsem byl rád, že jsem si (před cílem) trochu počkal, takže včera byl Charlieho den a dnes je můj.“
„sběr pohárů mě nezajímá, vždy skončí na zaprášené poličce nebo v kontejneru, takže to není to, co mě motivuje.“
„Chci jít dál, jít dopředu a mít radost z toho, co dělám. To je to, co mě tlačí dál. A samozřejmě vášeň, vášeň pro ladění lodí. Netěší mě jenom závod, ale všechno, co se kolem týmu děje. Budování týmu, vytváření koncepce lodi, stavba lodi. A také snaha tlačit na pilu, abych ze sebe vydal maximum a dosáhl co nejlepších výsledků. To je i dnešní případ. Třeba se mi to jindy povede ještě lépe.“
Co jste se o sobě dozvěděl na svém prvním Vendée Globe?
„Co mě překvapilo, je, že jsem si délku závodu téměř užíval. Sólo závody pro mě nejsou tak zábavné jako s posádkou, nebo doublehanded, ale je to formát, který se ve Francii praktikuje nejčastěji.“
„Život na palubě jsem si trochu užíval. Je to zajímavý závod, protože se hodně mění tempo. Jsou tam různé pasáže, měníte oceány, takže se to rozdělí na několik částí.“
„Myslím, že jsem startoval s dobrým naladěním, (ale) docela mě překvapilo, že jsem si závod užil. Trochu jsem se bál a byl jsem připraven na to, že tu délku neocením. Ono to bylo vlastně naopak. Psychicky to bylo těžké až do konce třetího týdne, po sprintu po jižním Atlantiku, který byl obzvlášť náročný.“
„Nejvíc mě překvapilo množství změn v pořadí. Bylo to neuvěřitelné. U mysu Finisterre jsem si myslel, že hodně ztrácím, ale pak jsem se parádně rozjel a na Madeiře jsem byl první. Pak se to zase změnilo a vedl Sam (Goodchild) a Thomas (Ruyant). Mysleli jsme, že nám v jižním Atlantiku ujedou, ale nakonec jsme je předjeli.“
„Když jsme vplouvali do Atlantiku a Charlie byl u Hornu devět minut po mně, říkal jsem si, že to nebude snadné, protože jeho loď je univerzálnější. Ale nejen proto mě předjel. Na studené frontě u Rio de Janeira jsem se necítil tak dobře jako on a byl jsem v té době hodně unavený.“
Jaké byly vaše nejlepší a nejhorší okamžiky?
„Nejhorší okamžiky? Těch není mnoho. Důležité je získat rytmus, který podporuje morálku. Po třech nebo čtyřech dnech sprintu v jižním Atlantiku, který celkem trval asi týden, bylo těžké stále šlapat na plyn. Ale víte, že když to v tu chvíli vzdáte, okamžitě vypadnete z první pětky. Myslím, že to bylo nejtěžší, protože technicky vzato nemám s lodí žádné problémy. Nebyl žádný moment, kdy by to pro mě bylo hrozné, protože se něco rozbilo.“
„Ve chvíli, kdy Charlie objevil prasklinu ve své lodi, jsem se trochu stáhl, protože jsem se bál, že rozbiji loď. Nebyl jsem tedy daleko od pravdy, ale on tlačil víc než kdy jindy a možná, že loď v tu chvíli trpěla. Myslím, že to jsou ty opravdu těžké okamžiky.“
„Někdy to bylo trochu těžší, když jsem ztratil naději na návrat do čela. Když jsem v Indickém oceánu zaostával a věděl jsem, že se na jeho úroveň už nevrátím. V tu chvíli se můj cíl změnil. Prioritou pak bylo dojet do třetího místa. Potřeboval jsem tedy Thomasi Ruyantovi co nejvíce ujet, a to byl jediný cíl. Pak mi meteo systém mezi Tasmánií a Novým Zélandem umožnil vrátit se do vedoucí skupiny. Ale kdybych skončil třetí, byl bych také spokojený.“
„Byly tam těžké chvíle, ale nemyslím si, že bych se někdy opravdu hroutil. Měli jsme nástroje pro mentální přípravu, na kterých jsme pracovali, ale nikdy jsem je nepoužil. Takže to nakonec muselo být docela dobré.“
Charlie včera řekl, že jsi mu vstoupil do mysli a v určitém okamžiku si řekl: „Musím se znovu stát Charliem Dalinem, abych vyhrál.“ Měl jsi v hlavě Charlieho?
„Ne, to si nemyslím, ale rozumím tomu, co říká. Já se pohybuji bez tlaku. Příliš mě soupeři nerozhodí. Samozřejmě pokud máte poblíž například Jérémieho (Beyou), neříkáte si, že to bude snadné. Říkáte si, že to bude opravdu těžké. S Charliem je to stejné. Víte, že to bude těžké, a že Charlie bude vedle vás trčet dlouho.“
„Jsem schopen pochopit, jak přemýšlí. Skoro vám dokážu říct jeho trajektorie, aniž bych za něj dělal trasy. Když příliš přemýšlíte o ostatních, bolí vás z toho hlava. Musíš zůstat opravdu soustředěný ve své hlavě, jinak tě může ovlivnit téměř cokoli. Pokud kontrolujete každé pořadí a vidíte, že za poslední čtyři hodiny jel rychleji než vy, je to těžké. Nesmíte se nechat příliš ovlivnit ostatními.“
„Vaše vlastní schopnost spočítat si optimální trasu, vědět, kam jedete a jak se tam dostat, vás staví na poměrně vysokou úroveň. Vezmu-li příklad, pokud nemáte přesné poláry, pak si nemůžete dokonale vypočítat trasu, takže se příliš spoléháte na ostatní lodě, které vám ukazují, kam musíte jet. Není to jednoduché - proto má analýza dat nakonec takový vliv. Psychické odolnosti pomáhá mnoho dalších věcí, na kterých se pracuje předem.“
„Před vstupem do studené fronty u mysu Frio jsme projeli tlakovou níží, kde bylo moře poměrně neklidné. Možná jsem to nezvládl nejlépe, nebo jsem měl příliš mnoho plachet, takže jsem si neodpočinul. Když jsem pak dorazil ke studené frontě, byl jsem vyčerpaný. Nikdy se přesně nedozvíme, co se na té studené frontě stalo, ale moc dobře jsem si nevedl. Jeli jsme různými trasami a já mnoho ztratil.“
Soutěž o jachtařský kalendář Pavla Nesvadby. Soutěžní otázka zní: Kdo skončí na 4. místě ve Vendée Globe 2024?
Své odpovědi posílejte do čtvrtka 16.1.2025 do 23 hodin, 59 minut a 59 sekund mailem na adresu info@lodninoviny.cz. Pouze odpovědi odeslané na tuto adresu budou platné. Správné odpovědi budou slosované a dva vylosovaní šťastlivci vyhrají parádní kalendář.
Polohu lodí najdete zde.
370
Související články
Soutěž o kalendář Sailing 2025 Pavla Nesvadby
Soutěž o kalendář Sailing 2025 Pavla Nesvadby
Můžete vyhrát krásný, mnohobarevný kalendář od vynikajícího fotografa jachtingu Pavla Nesvadby. Stačí poslat email s jediným jménem. a mít trochu toho štěstíčka. Máte na to čas již jen do dnešní půlnoci.
Malizia, zásah bleskem
Malizia, zásah bleskem
Malizia – Seaexplorer byla zasažena bleskem u brazilského pobřeží. Boris Herrmann bojuje s výpadky elektroniky. Co se stalo a jak se mu daří uvádět věci zpět do chodu?
Kdo vyhraje Vendée Globe? Webinář s Milanem Koláčkem
Kdo vyhraje Vendée Globe? Webinář s Milanem Koláčkem
Do cíle Vendée Globe zbývá vedoucí dvojici 2500 mil. To je nic, jsou těsně před cílem (tedy, je to Atlantik z Kanárů do Karibiku). Dnes proběhne poslední webinář před příjezdem do cíle. Připravte se od 19:00.