Search
× Search
Nezapomínejte na výtahy plachet
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Nezapomínejte na výtahy plachet

Nejvíce jachtařů se vydává na své plavby na charterových lodích. Úroveň přípravy jachet bývá různá, co se týče jízdních vlastností na plachty, pak spíše horší. Pokud tedy chceme, aby „polotovar“ dobře fungoval, je třeba si ho „dodělat“.

Problémů může být více, ale my se nyní podíváme na výtahy plachet, respektive jejich napětí. Na úvod je třeba říci, že neexistuje standardní napětí výtahu plachty, které by vyhovovalo plavbě na jakýkoli kurz. Na sportovních lodích se s napětím výtahu pracuje, je to jeden z trimovacích prvků. Na charterové jachtě obvykle nejsme takovými perfekcionisty. Co však je určitě špatně, je příliš povolený výtah plachty při plavbě na stoupačku.

Na většině charterových jachet jsou dnes obě plachty rolovací. Proto můžeme vztáhnout tuto problematiku na obě plachty. U klasické hlavní plachty se s výtahem pracuje jaksi samozřejmě. Příliš povolený výtah způsobuje, že profil plachty je má největší hloubku dále od předního lemu. To mu sice dává větší výkon, ale negativem je větší náklon jachty. To se projeví zejména při stoupačce.

Chcete-li stoupat a déle uvést plné plachty, je třeba mít více dotažený výtah. Naopak při plavbě na zadobok, či bok je možné napětí výtahu snížit a výtah povolit.

Proč je výtah povolený

Výtahy mohou být na charterových jachtách povolené z více důvodů. Nejspíše nejsou dotaženy proto, že dotažení výtahu je pracné a práce je přeci až ten poslední způsob, jak si vydělat nějaké peníze. Myslím, že to zaměstnanci charterových společností dobřevvědí. Druhým důvodem může být to, že výtah plachty na charterové jachtě často někdo uvolní omylem, když sáhne na nepravý stopper.

Dotáhnout, povolit?

Můžeme si říci takovou jednoduchou obecnou radu. Při plavbě na stoupačku výtah dotahujte, až se na předním lemu plachty začnou objevovat svislé varhánky. Při plavbě na zaďák a zadobok naopak výtah povolte, až se začnou dělat varhánky vodorovné.

Jde jen o zjednodušenou radu, pro takovéto naše letní jachtění. Ale pomůže. A když zjistíte, že například výtah geny vám končí na stěžni a není možné ho bez vinšny napnout, vyměňte ho za některé z lan vedoucích na vinšnu v kokpitu, které je momentálně k nepotřebě. Stačí pak výtah dotáhnout, zaklapnout stopper, uvolnit z vinšny a na místo vrátit lano, které tam bylo původně.

 

834
Na horu