Neuvěřitelný sólový rekord
Francois Gabart na trimaranu Macif převálcoval svůj vlastní rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin a stal se prvním sólovým jachtařem, který se dostal nad hranici 800 mil.
Dosavadní čtyřiadvacetihodinový rekord měl hodnotu 784 mil a vytvořil ho Francois Gabart loni. Včera v jižním Atlantiku dokázal uplout za jediný den dokonce 851 míli! To znamená, že držel 24 hodin průměrnou rychlost na hodnotě 35,4 míle. Není jen prvním sólovým jachtařem, který se dostal přes 800 mil, ale Macif je teprve třetí lodí celkově, která se dostala nad 850 mil.
Celkový rekord drží za 24 hodin trimaran Banque Populaire V z roku 2009. Má hodnotu 908 mil. Je to již fousatý rekord, ale nyní je v ohrožení. Banque Populaire V je proti trimaranu Macif o 10 metrů delší a rekord vytvořil s plnou posádkou.
Druhým, kdo se dostal nad 850 mil byl trimaran IDEC Sport, který letos vytvořil absolutní rekord v plavbě kolem světa. Tomu se v Jižním oceánu dařilo tři dny překonávat 870 mil. Také zde šlo o plavbu s posádkou. Gabart je však jediným sólovým jachtařem.
Gabart měl v posledních dnech ideální rekordní podmínky. Vítr ze zadoboku a klidné moře bez vln díky tomu, že fronta, ve které pluje, se posouvá do oblasti, kde vládla tlaková výše.
Opravy
Rekordní plavba kolem světa znamená neustálou snahu o udržení lodě v chodu. Stále se něco rozbíjí a skipper musí být schopen vše opravit. To se zatím Gabartovi daří. Opravoval spíry na hlavní plachtě, opravoval rolfok. Zatím má závady pod kontrolou...
Náskok
Podle routingu to nyní vypadá, že u mysu Dobré naděje bude mít Gabart na rekord Thomase Covilla náskok 2 dny. Měl by to zvládnout pod 12 dnů. Nyní je vpředu o 640 mil.
3655
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?