Největší příliv na světě
Na Jadranu dosahuje výška přílivu kolem 1 metru na severu u Istrie a Benátek. V Bretani nedaleko St.Malo je extrémné rozdíl hladin 13,5 metru. Kde je největší příliv na světě a kolik to dělá?
Největší rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou je 16,3 metru. Je to v Kanadě v Bay of Fundy. To už je hezkých 5 pater. Hladina moře se o tuto výšku změní za pouhých 6 hodin. Třetí a čtvrtou hodinu této změny nastoupá moře (nebo klesne) o celé 4 metry za hodinu. Docela šrumec.
Na výšku hladiny mohou mít vliv i meteorologické podmínky. Proto vůbec největší rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou byl 21,6 metru v roce 1869 při bouři Saxby Gale. Třetí a čtvrtou hodinu mezi odlivem a přílivem se musela výška hladiny změnit o 5,5 m za hodinu.
8645
Související články
Výpočet rychlosti přílivového proudu
Výpočet rychlosti přílivového proudu
Znovu se věnujeme se přílivovému proudu, respektive jeho směru a rychlosti. Směr je z atlasu jasný, jak ale spočítáme jeho přesnou rychlost?
Víte, co toto znamená?
Víte, co toto znamená?
Co je znázorněno na této mapě? Jsou to proudy. Přílivové proudy přesněji. Co nám ale říkají čísla u nich uvedená?
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Přinášíme ukázku navigačního příkladu na kapitánské zkoušky kategorie B. Tentokrát jsme pokročili na výpočet výšky hladiny v sekundárním přístavu, tedy v přístavu, kde musíme výšku vody a přesný čas přílivu počítat s pomocí diferencí.