Největší příliv na světě
Na Jadranu dosahuje výška přílivu kolem 1 metru na severu u Istrie a Benátek. V Bretani nedaleko St.Malo je extrémné rozdíl hladin 13,5 metru. Kde je největší příliv na světě a kolik to dělá?
Největší rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou je 16,3 metru. Je to v Kanadě v Bay of Fundy. To už je hezkých 5 pater. Hladina moře se o tuto výšku změní za pouhých 6 hodin. Třetí a čtvrtou hodinu této změny nastoupá moře (nebo klesne) o celé 4 metry za hodinu. Docela šrumec.
Na výšku hladiny mohou mít vliv i meteorologické podmínky. Proto vůbec největší rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou byl 21,6 metru v roce 1869 při bouři Saxby Gale. Třetí a čtvrtou hodinu mezi odlivem a přílivem se musela výška hladiny změnit o 5,5 m za hodinu.
8310
Související články
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Umíte spočítat výšku hladiny za přílivu?
Umíte spočítat výšku hladiny za přílivu?
Plujete v přílivových vodách. Potřebujete spočítat výšku hladiny nad mělčinou, kterou musíte přejet. Postup je snadný.
Kolik je příliv na Jadranu
Kolik je příliv na Jadranu
Jaký je na Jadranu rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Je to zanedbatelné, nebo by někdy a někde stálo za to se jím zabývat? A nejde jen o nasednutí na mělčinu, problémem může být plavba pod mostem.