Největší příliv na světě
Na Jadranu dosahuje výška přílivu kolem 1 metru na severu u Istrie a Benátek. V Bretani nedaleko St.Malo je extrémné rozdíl hladin 13,5 metru. Kde je největší příliv na světě a kolik to dělá?
Největší rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou je 16,3 metru. Je to v Kanadě v Bay of Fundy. To už je hezkých 5 pater. Hladina moře se o tuto výšku změní za pouhých 6 hodin. Třetí a čtvrtou hodinu této změny nastoupá moře (nebo klesne) o celé 4 metry za hodinu. Docela šrumec.
Na výšku hladiny mohou mít vliv i meteorologické podmínky. Proto vůbec největší rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou byl 21,6 metru v roce 1869 při bouři Saxby Gale. Třetí a čtvrtou hodinu mezi odlivem a přílivem se musela výška hladiny změnit o 5,5 m za hodinu.
6924
Související články
Je třeba věnovat pozornost přílivu ve Středomoří?
Je třeba věnovat pozornost přílivu ve Středomoří?
Středomoří je obecně počítáno za oblast se zanedbatelným přílivem a odlivem. Zanedbatelný ale neznamená žádný. Proto jsou okamžiky, kdy bychom se měli výškou přílivu a odlivu zabývat i tam.
Němečtí jachtařští blogeři zahynuli u amerických břehů
Němečtí jachtařští blogeři zahynuli u amerických břehů
Plavba z Bermud do Nového Skotska se stala osudnou německému manželskému páru. Annemarie a Volker Frankovi, kteří se rozhodli v roce 2019 po mnoha letech v „normálních“ zaměstnáních obrátit život naruby a přestěhovat se na palubu jachty Escape, našli v červnu smrt ve vodách severního Atlantiku.
Jak silný může být proud?
Jak silný může být proud?
Jak rychle může téct mořský proud? Kolik uzlů? Kolik, 2, 3, 4 uzle? 6, nebo 7 uzlů? Nebo dokonce přes 10? Podíváme se na jedno z míst v Evropě, kde proud kvapí skoro nepředstavitelně rychle.