Největší noční nepřítel
Co je pro noční hlídku v kokpitu největší nepřítel? Víte co odrovná muže za kormidlem na následující čtvrthodinu?
Tím zákeřným nepřítelem, který ponoří celé okolí lodě do neproniknutelné tmy i na více než 15 minut je světlo. Pojďmě si výše zmíněné vysvětlit.
Noční vidění
Noční vidění je schopnost vidění za špatných světelných podmínek. Budete-li stát na ulici pod lampou veřejného osvětlení a dojde k výpadku proudu, ocitnete se nejprve v absolutní tmě. Neuvidíte nic, neuvidíte hvězdy, nerozeznáte, kde je ulice. Pokud si ale sednete na zem a počkáte, začnou se vám kontury ulice pomalu objevovat. Vaše oči si zvykají na tmu a postupně rozeznávají stále více. Po 15 minutách se můžete zvednout a bezpečně odejít, i když lampy stále nesvítí. Již ve tmě vidíte, váš zrak se aklimatizoval, máte noční vidění.
Stačí málo
Abyste o noční vidění přišli, stačí málo. Stačí rozsvítit v podpalubí, nebo dokonce posvítit čelovkou do očí. V tom případě jste znovu na začátku. Ve tmě nic nevidíte a čekáte dalších 15 minut, než si vaše oči zvyknou.
Nebezpečí
Ztratíte-li noční vidění na 15 minut, můžete se ocitnout ve velmi vážném nebezpečí. I když si mnozí jachtaři myslí, že 10 – 15 minut nic neznamená a že kolize nemůže přijít takto rychle, opak je pravdou. Podívejte se na tento článek, kolik času zbývá do kolize. Uvidíte, že 15 minut může být smrtelně nebezpečná doba.
Jak se bránit
Aby nedocházelo ke ztrátě nočního vidění, je třeba na lodi používat červené osvětlení. Dříve byla nad každým navigačním stolkem červená žárovka. S červeným světlem, které neničí noční vidění, bylo možné pracovat s mapami, nebo zapisovat do lodního deníku.
Dnes většina lodí červené osvětlení nemá ani nad navigačním stolkem. V takovém případě je nejlepší radou čelovka s červeným světlem. Měl by ji mít u sebe každý člen posádky, aby nebylo v noci nutné v lodi svítit.
Pozor na navigační přístroje
Nebezpečím pro noční vidění jsou i špatně rozsvícené navigační přístroje. Zvláště dnes, kdy jsou u kormidla běžné mapové plottery, je třeba osvětlení přístrojů pečlivě regulovat. Není-li mapový plotter u kormidla nezbytně třeba, je lepší ho vypnout. V opačném případě stáhneme jeho osvětlení na minimum. To se týká i navigačních budíků v kokpitu.
A pokud je někdo přesvědčen, že se může na noční hlídce bavit sledováním filmu na tabletu, pak už rovnou může zůstat v podpalubí v salonu. Pojem o dění v okolí jachty bude míte stejný.
8013
Související články
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?
Nebezpečná halza? Co dělat?
Nebezpečná halza? Co dělat?
Halza může být nebezpečná. Když ji nezvládneme. Mnozí méně zkušení jachtaři se jí bojí. Mnozí nezkušení na druhou stranu žádné obavy nemají.
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.