Search
× Search
Nejjedovatější evropská ryba
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Nejjedovatější evropská ryba

Nejjedovatější evropská ryba se jmenuje ostnatec menší (Echiichthis vipera). Nebezpečný může být především v červnu a červenci, kdy se stahuje na mělčiny kvůli rozmnožování. Bodnutí je mimořádně bolestivé a ve výjimečných případech i smrtelné.

Bývá zahrabán v písku a čeká trpělivě na svoji kořist. Ostnatec se v případě ohrožení nesnaží uniknout, ale zvedne své jedovaté hřbetní a žaberní ploutve. To se může stát osudné koupajícím, kteří na rybu šlápnou.

Je ale znám i případ, kdy se šnorchlující plavec pokoušel k rybě přiblížit, ale byl napaden a pobodán na obličeji a na hrudi.

Jed této ryby, které se vyskytuje ve Středomoří, Severním moři, v Atlantiku, Černém moři i na Jadranu (Chorvaté ji nazývají pauk), zasahuje nervový a oběhový systém člověka. (následující část mohou lidé bez biologického vzdělání vynechat  Jed je nedïalyzovatelný termolabilní vysokomolekulární protein, který obsahuje nízkomolekulární sloučeniny, obsahující serotonin a další látky, které způsobují vyplavování histaminu z tkání a tím násobí bolest.)

Foto By © Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1798318

Foto By © Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1798318

Celkový vzhled nezamaskované ryby.
Po bodnutí se nejprve dostaví silná bolest, která může trvat i dvanáct hodin. Místo bodnutí zbledne, poté zčervená a nakonec zmodrá. Často je poseté malými puchýřky a obvykle oteklé. Pokud dojde k píchnutí do prstu, otok se obvykle šíří pouze po zápěstí, zřídka do lokte nebo ramene. Bolest zasahuje celou paži a vrcholí asi po třiceti minutách. Poté mohou následovat mdloby, zvracení, svalové křeče, bušení srdce a horečka. Bolest obvykle začíná ustupovat po dvou, nejpozději do 24 hodin. Otok může přetrvávat až deset dní. Sekundární infekce a rozpad tkáně kolem místa vpichu jsou také běžné. Příznaky jako malátnost, studený pot a kolaps jsou relativně vzácné. Úplné zotavení může trvat několik dní až několik měsíců.

Intenzita potíží bude záviset na organismu zasaženého a samozřejmě i velikosti ryby. Po bodnutí ostnatcem je nejlepší rychle vyhledat lékařskou pomoc. Je-li tato daleko, je dobré zasažené místo ponořit do tekutiny o teplotě vyšší než 40°C, protože jed je termolabilní. Některé zdroje uvádějí, že zasažené místo je třeba ohřát až na 50 – 60°C. to už se zdá být možné jen u osob se zvýšeným prahem bolesti.

Další možností je ponoření nebo omývání místa bodnutí 10% roztokem čpavku, který lze zakoupit ve vhodném balení v lékárně. Po neutralizaci čpavkem bolest a všechny ostatní následky bodnutí zmizí. Tento postup je mezi rybáři běžný. S rybou se mohou setkat při vytahování sítí.

Tře se v červnu a červenci, kdy se objevuje v malých skupinách v mělčích vodách. Žije na písčitém a bahnitém dně. Lze jej nalézt také podél porostů mořské trávy.

 

 

 

7379
Na horu