Smrtelně jedovatá ryba chycena u Pašmanu
U ostrůvku Košara u Pašmanu před několik dny rybář vytáhl z moře extrémně jedovatého čtverzubce stříbropásého. Jedná se o příbuzný druh japonské ryby fugu, po jejíž konzumaci každoročně pár labužníků zemře.
Tento čtverzubec je doma v tropických vodách Indického oceánu a Pacifiku. Přes Suezský průplav se dostal do Středomoří a nyní byl tedy vyloven i na severu Dalmácie. V těle této ryby je obsažen smrtelně jedovatý tetrodotoxin. Jed je obsažen hlavně v pohlavních orgánech, v kůži a v játrech. Ve své domovině tato ryba obývá mělké skalnaté dno až do hloubek 250 m. Může být dlouhá až 40 cm. V případě ohrožení se nafukuje.
Objevíte-li rybu, je dobré na ni nesahat. Má navíc i silný stisk a dokáže bolestně kousnout. Každý nález je dobré nahlásit úřadům, respektive Institutu za oceanografiju i ribarstvo.
4002
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.