Nápad na podzimní plavbu
Podzimní plavby obvykle končí během října. Pokud se někdo nevydá až za hranice Středomoří. Na jihu Evropy však jsou i místa, kde je i v listopadu hodně hezky. Navíc bez turistů. Jedním z takových míst je jachtaři opomíjená Kréta.
Kréta je po Aténách turisticky nejvytíženější řeckou lokalitou. V létě ostrovní letiště chrlí davy turistů, které autobusy rozvážejí po celém ostrově. Vydejte se na ostrov na konci října a v listopadu, a po hlučících davech tu nebude ani památka. Přitom má ostrov stále co nabídnout. Možná dokonce více než v létě.
Památky
Foto Lodní noviny
Téměř 4 tisíce let staré vykopávky paláce Faistos.
Jedním z hlavních ostrovních lákadel jsou památky. Především památky z doby minojské civilizace. Jedná se o období začínající více než 2000 let před nulou, od které se náš věk počítá. Jsou to památky z doby, která byla pradávnou historii již v době, která je historií pro nás. Těžko se to rovná v hlavě, ale paláce Knóssu, Faistu, v Malii a na dalších místech jsou více než prastaré. A zachovaly se nejen samotné paláce, ale i mnoho dalšího. Zajímavé předměty z vykopávek najdete v muzeu v hlavním městě Heraklionu. Leží nedaleko maríny a jeho návštěva rozhodně stojí za 6 euro, kolik je dospělé vstupné od listopadu do března (stojí to i za dvojnásobek – letní vstupné). Informace o návštěvních hodinách najdete zde.
Co se týče novějších památek, které jsou na Krétě samozřejmě také, řecké a římské období, doba byzantská, Benátčané… To vše vypadá ve srovnání s minojskou civilizací jako včera, jako součást naší doby.
Města
Foto Lodní noviny
Archeologické museum v Herakleionu.
Na severním pobřeží ostrova čekají milovníky městského života od západu k východu Chania, Rethymon, Herakleion a dále na východě Agios Nikolaos. V prvních třech zmíněných městech jsou staré přístavy chráněny benátskými pevnostmi. V Agios Nikolaos je zajímavá 50 m hluboká laguna v centru města, která je s mořem spojena úzkým kanálem a slouží jako přístav pro malé rybářské loďky.
Na jižním pobřeží ostrova je to s většími městy horší. Jsou zde však místa, kde rozhodně stojí za to zakotvit a navštívit je. Ať už kvůli krásným plážím nebo kvůli památkám, jako je například ohromný a z většiny stále neprozkoumaný Gortyn, nedaleký Faistos, či Agia Triada.
Co je rozhodně dobré na jižním pobřeží nevynechat, je Paleochora na jihozápadě. Příjemné městečko s přístavem, krásnou pláží a křišťálově čistým mořem. i kdyby jen proto, abyste si lehli na pláž a sledovali, jak se listopadové slunce posouvá od jižní oblohy na západní.
Příroda
Foto Lodní noviny
Soutěska Patsos.
Všude na Krétě najdete půjčovny aut a motocyklů. Jakmile vyjedete z přístavu, jedete do hor. A do olivových hájů, které jsou na ostrově všude. A kde nejsou olivy, tam jsou pomeranče, pařníky na jižním pobřeží, nebo třeba avokáda.
Hory na Krétě jsou vysoké až 2500 m. Jejich úbočí jsou rozbrázděny hlubokými roklinami, údolími a kaňony, kterými se občas žene voda. Tyto kaňony jsou časté cíle turistů. Nejznámější z nich je soutěska Samaria na jihozápadě ostrova. Říká se, že jde o největší kaňon v Evropě… Je cílem letních davů. Čeká je 16 km dlouhý sestup k moři, který není úplně zadarmo. Hlavně v letních vedrech. Pro záchranu trpících čekají v místě oslíci, kteří se o ty, kteří by nedošli, postarají. Záchrana je zároveň i potupou.
Přijedete-li však na Krétu v listopadu, bude již soutěska zavřená. Den se zkracuje, na sestup je třeba mnoho hodin a hrozí nebezpečné deště. To ale nemusí vadit, protože jiné soutěsky jsou zde (téměř) na každém kroku.
Chcete-li vidět zajímavé pláže, vydejte se s lodí na západ Kréty. Na severozápadě najdete mimořádně krásnou pláž Balos. Pobřeží Kréty je chráněno ostrovem a na mělčině mezi ním a Krétou vznikla písčina s mělkou lagunou. Pláž je přístupná nejen z moře, ale i z parkoviště z pevniny. Tři kilometry dlouhý sestup po pěšině, cca 160 výškových metrů. V létě je pláž zavalena turisty, ale v listopadu je tu krásně. Pár turistů, nádherná čistá voda a bílorůžový písek. Mnohá podobná místa vypadají ve skutečnosti hůře než na fotografii, ale zde to tak není.
Kuchyně a pohostinnost
Na Krétě se výborně najíte i napijete. Dobrá vína, výborná kořalka raki na každém stole, ovoce, zelenina, výborné moučníky. Objednejte si skleničku vína a automaticky dostanete meze. Něco na zajedení. Oříšky, nakrájená rajčata a okurky, sýr, olivy, opečené brambory a mnoho dalšího. Někdy se najíte dříve, než se stihnete opít. Místní obyvatelé jsou mimořádně pohostinní a rozhodně zde nemáte v hospodě dojem, že jste tu jen proto, aby vás stáhli z kůže.
Počasí
Foto Lodní noviny
Ranní mlha na bezvětrné listopadové pláži.
V současné chvíli jsou teploty na ostrově mezi 26 a 29°C. bude se ale ochlazovat na 20 - 23°C (jistě se ještě oteplí). Bude to ideální počasí na výlety po horách a do soutěsek. Moře má 25°C, to celkem jde. Nejchladnější je moře v lednu, kdy klesá k 15°C. Celkově je možné říci, že Kréta je dobrým místem na strávení zimy. Pokud nechcete jet někam daleko na jih…
2897
Související články
Jak jsme navigovali v dobách (dávno) minulých
Jak jsme navigovali v dobách (dávno) minulých
Sáhnu do kapsy, vytáhnu telefon a vím kde jsem, kam jedu, jakou rychlostí, kdy tam budu… Když jsem na moři začínal, bylo to s přesností polohy horší vždy a velmi špatné občas.
Jak jsme startovali (dva) motory
Jak jsme startovali (dva) motory
Nedávno jsem popsal navigační metody, které jsme používali v polovině devadesátých let minulého věku na jachtě Šárka. Byly primitivní. I chyba byla řešením. Dnes se na palubu Šárky vrátím ještě jednou. Tentokrát se podíváme na motorizaci této zcestovalé jachty.
Gramvousa, Balos Lagoon
Gramvousa, Balos Lagoon
Že je nějaké místo krásné, ještě neznamená, že je nutné ho navštívit. Nebo alespoň ne v jakoukoli roční dobu. Být na krásném místě se třemi tisícovkami dalších obyvatel planety Země není příliš lákavé. Příkladem může být zátoka na západě Kréty u ostrůvku Gramvousa.