Search
× Search
Gramvousa, Balos Lagoon
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Gramvousa, Balos Lagoon

Že je nějaké místo krásné, ještě neznamená, že je nutné ho navštívit. Nebo alespoň ne v jakoukoli roční dobu. Být na krásném místě se třemi tisícovkami dalších obyvatel planety Země není příliš lákavé. Příkladem může být zátoka na západě Kréty u ostrůvku Gramvousa.

Překrásná laguna s mělkou tyrkysovou vodou a pískem mnoha barev, včetně růžové, láká na první pohled. Tady vidíte místo na začátku listopadu, kdy turistů nejsou stovky a možná tisíce, ale jen desítky.  V letní sezóně jde o jedno z těch míst, kde si říkáte: "Jak by tady bylo krásně... Kdyby tu nebyli ty lidi!"

Západní pobřeží Kréty je zde kryto ostrůvky Chersonisos a Gramvousa. Při převládajícím větru severních směrů je možné kotvit jižně od ostrůvku Gramvousa na hloubce 3 – 6 metrů na písku. Tento ostrov byl sídlem pirátů až do roku 1828, kdy byli vyhnáni společnou britsko-francouzskou výpravou. Při větru jižních směrů je lepší zakotvit u pobřeží Chersonisosu, tedy nedaleko pláže, která ostrůvek spojuje s pevninou. 

Osov Chersonisos (Chersonisos Tigani) není vlastně v pravém slova smyslu ostrovem. S Krétou je spojen písečnou kosou, která zde vytváří mělkou lagunu, plnou vyhřáté vody. Pláž na severní straně kosy je pozvolná, místy s atraktivním růžovým pískem. Vynikající koupání, nejen pro děti, v bělostně modrém moři.

V sezóně je místo plné turistů. Přicházejí pěšky z parkoviště na kopci nad lagunou, Objevují se na pěšině na stráni někdy po deváté hodině a jejich proud rychle houstne. Nebo připlouvají na turistických lodích. I v sezóně se však davy omezují na denní hodiny, večer je zde možné strávit krásné chvíle na kotvě.

Potíží Kréty je pro jachtaře z pevniny její dostupnost. V sezóně převládá v Egeji meltemi, tedy vítr severních směrů. Plavba z Atén na Krétu je za meltemi houpavou zábavou. Plavba zpět pak proklínanou  stoupačkou, obvykle v silném větru. 

 

425
Na horu