Megajachty máme rádi, peníze ještě radši
Saúdskoarabský princ Fahad bin Sultán bin Abdulazíz al Saúd prohrál soud se švýcarskou bankou Credit Suisse o 41 milionů dolarů (880 milionů korun). Londýnský soud členovi saúdské královské rodiny uložil povinnost zaplatit dluhy, které vůči bance měla jeho společnost Burgundy Sea. Peníze si tato účelová firma půjčila na refinancování 82metrové superjachty Sarafsa. Bance však vrátila jen 13 500 eur. Je to druhý případ z nedávné doby, který vrhá ne právě příznivé světlo na rijádskou dynastii ve vztahu k motorovým lodím.
Banka Credit Suisse zažalovala Prince Fahada a firmu Burgundy v roce 2021. Předmětem žaloby byla půjčka ve výši 48 milionů eur (1,124 miliardy korun) na refinancování luxusní motorové jachty Sarafsa. Soudce Robert Bright rozhodl ve prospěch Credit Suisse minulý měsíc během slyšení, na kterém princ ani společnost Burgundy neměli zastoupeni. Rozhodnutí bylo zveřejněno minulou středu.
Jachta o délce 82 metrů, která je vybavena kinem, posilovnou a pěti palubami pro hosty, byla od října 2022 vedena společností Burgess Yachts jako loď na prodej. Luxusní plavidlo nabízela za 65 milionů eur. Jak ale dokazuje video pořízené 26. prosince loňského roku v Monaku, jachta nepůsobila právě jako horké zboží. Její odrbaný trup přiměl autora videa k tomu nazvat ji superjachetním vrakem.
Mluvčí společnosti Burgess agentuře Reuters sdělil, že jachta byla předminulý týden stažena z trhu. Jak vyplývá z údajů portálu VesselFinder, Sarafsa připlula 1. dubna do maltského přístavu Valletta.
V září 2021 banka Credit Suisse vyzvala Burgundy Sea k zaplacení všech celkových závazků s odůvodněním, že společnost porušila podmínky úvěrové smlouvy. Následně vyzvala prince Fahada k úhradě dluhů, a to na základě princovy osobní záruky za závazky Burgundy Sea.
Princ Fahad i jeho společnost připustili, že bance zaplatili pouze 13 500 eur, ale popřeli, že by některé úroky byly po splatnosti nebo že by porušili podmínky úvěrové smlouvy, uvedl soudce Bright. Zároveň však dodal, že princ Fahad a Burgundy „nemají žádnou reálnou šanci úspěšně se bránit nárokům“ finanční společnosti.
Loni v říjnu Lodní noviny informovaly o případu dalšího saúdského prince Chaleda bin Sultána, který je v pouštním království díky sjednání nákupu čínských raket považován za otce tamního vojenského raketového programu.
Jeho Superjachta Lürssen s názvem Golden Odyssey byla prodána v aukci na Maltě. Jachta dlouhá 123 metrů se prodala za cenu 150 milionů eur. Loď byla zabavena na popud Deutsche Bank Luxembourg. Majitel ji použil jako zástavu úvěru, který nesplácel. Bance dlužil více než 116 milionů eur.
495
Související články
Italian Sea Group žaluje NY Times kvůli článku o potopení Bayesian
Italian Sea Group žaluje NY Times kvůli článku o potopení Bayesian
Kolem tragického potopení superjachty Bayesian v srpnu u Sicílie to vře. Vyšetřování, právníci, žaloby, pak zase vyhození právníci, články v novinách a zase jiní právníci… Vypadá to na dlouhý boj v bahně. Navíc bez rukavic.
Chorvatský soud umí být přísný…
Chorvatský soud umí být přísný…
14. srpna kolem druhé odpolední se prohnal Stonským kanálem Turek na jachtě významné velikosti. Významnou rychlostí. Svým počínáním způsobil vlny významné výšky, které způsobily na lodích stojících v zátoce Kobaš velmi významné škody.
Pyramidy se v Istanbulu stavět nebudou (zatím)
Pyramidy se v Istanbulu stavět nebudou (zatím)
Velcí vůdci po sobě rádi zanechávají velké pomníky. Pyramidy, vítězné oblouky, univerzity, katedrály, nebo také letiště a průplavy. Cesta k věčnosti není vždy snadná.