Kotvení do bílého
Víte, že po příjezdu na kotviště máte hodit kotvu do bílého fleku, nikoli do barvy tmavé?
Připlujete na kotviště, kde se střídají tmavé a světlé fleky na dně. Obvykle tmavé převažují. Vy ale musíte kotvu spustit do fleku světlého. Jinak kotva nebude nejspíš držet.
Bílý flek znamená písečné dno. Tmavá barva znamená mořské řasy (trávu) na dně. V mořské trávě kotva nedrží, v písku ano.
Je zde ještě jeden velmi důležitý faktor. Mořská tráva posidonia, kterou obvykle naleznete ve Středomoří na dně zátok, čelí v posledních letech úbytku. Velkou vinu na tom mají i jachtaři se svými kotvami, kteří porosty posidonie decimují (Přitom tam kotva stejně nedrží.
Dejte si při kotvení pozor, kam kotvu házíte. Chce to spolupráci kormidelníka s kotevníkem. Kotevník vidí, kdy bude spouštět kotvu do bílého. Pomůžete tím nejen svému klidnému spaní, ale i přírodě.
5992
Související články
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Včera se v Chorvatsku utišila bóra a stočila se na severozápad. Stále chladno, ale při plavbě na zaďák to není takový problém. Jirka Pacák s Danem Přívarou měli naplánovanou s účastníky kurzu plavbu z Biogradu na Murter, halzy, trénink kotvení, opakování činností až do zapamatování…
Každý řetěz je jen tak pevný…
Každý řetěz je jen tak pevný…
Můžete mít vynikající kotvu Rocna Vulcan a stejně skončíte na kamenech. Neutrhne se kotva, ale šekl spojující řetěz s kotvou. Výsledek je horší, než kdyby nedržela kotva, ta alespoň povoluje postupně.
Jak pomůže googlemapa při kotvení
Jak pomůže googlemapa při kotvení
Blížíte se na neznámé kotviště a informací máte pomálu. Mapa v plotteru sice ukazuje hloubky, ale to nemusí stačit. Kde najdete více informací o kotvišti? Víte, že je máte po ruce v telefonu?