Kolik stojí hasičský Canadair
Žlutá letadla nabírající za letu na hladině vodu k hašení požárů dnes asi všichni znají. Kolik ale takové letadlo stojí? Proč jich země kolem Středozemního moře nemají hned celou flotu, když jde o nejefektivnější zařízení na boj s ohněm?
Hasičský Canadair si sice umí rychle poradit s požáry ve Středomoří, ale cena za to je vysoká. Letoun, který pojme 6137 l vody na bombardování požárů, je možné pořídit za cca 26 000 000 dolarů. Pro ty, kteří neradi pracují s nulami, nebo hůře vidí, se jedná o 26 milionů.
Pozor, to je ale cena v základu. Takové hololetadlo. Kdo ví, jestli má vůbec směrovku...
Pokud si přejete krásný stroj, s parádní výbavou, prostě něco, s čím si můžete parádně zahasit, počítejte se 30 miliony. Dolarů!
Do toho stále dva piloty za kniply a už se tolik nedivíte, že hodina hašení žlutým létajícím strojem byla vyčíslena chorvatskými vatrogasci na téměř 72 000 kun.
Foto Pixabay
4520
Související články
Znovu požár, tentokrát v Primoštenu
Znovu požár, tentokrát v Primoštenu
Zdá se, že s požáry na lodích se roztrhl pytel. Po dnešním článku o ohni v podpalubí na Mljetu, jetu hned další. Tentokrát hoří katamaran Bali v přístavu v Primoštenu. Údernou jednotku tvoří primoštěnští ohňobijci, na místě jsou tři vozidla.
Souboj s požárem na palubě
Souboj s požárem na palubě
Když vypukne na palubě požár, mnoho času na řešení nezbývá. Nehledě na to, že jakákoli cesta do podpalubí je obtížná. Boris, jeden z našich dlouholetých čtenářů popisuje, co se dělo na palubě a v podpalubí při připlutí na Mljet, kdy se v podpalubí objevil kouř.
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětský svaz nebyl na letadlové lodě příliš dobrý. Pomineme-li vrtulníkové lodě (což je dnes každá trochu větší jachta), bylo v loděnicích se srpem a kladivem ve znaku dokončeno jen pět kousků něčeho, co bylo nazýváno letadlovými křižníky. Jejich vlastnosti jsou různě špatné. Ale dobře hoří…