Kolem světa za 40 dnů! Na plachetnici!
Francis Joyon se svým týmem mají v kapse neuvěřitelný rekord! Dokázali obeplout celý svět za 40 dnů. Na vodě není na trati kolem světa nic rychlejšího, než plachetnice. Nový rekord má přesnou hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut a 30 sekund.
Cena, kterou získali, nese název Jules Verne Trophy. Podle románu Julese Vernea Cesta kolem světa za 80 dnů. Prvním držitelem trofeje za plavbu kolem světa byl v roce 1993 Bruno Peyron na katamaranu Explorer. Dokázal se dostat těsně pod hranici potřebnou pro zisk trofeje, obeplul svět za 79 dnů a 6 hodin.
O rok později posunul rekord o necelých 5 dnů dále katamaran ENZA New Zealand (jediný držitel trofeje mimo Francii).
V roce 1997 byl rekord vylepšen na 71 den a 14 hodin Olivierem de Kersauson na trimaranu Sport Elec.
Na čas pod 70 dny bylo nutné počkat až do roku 2002. Bruno Peyron na katamaranu Orange obeplul svět za 64 dnů a 8 hodin.
V roce 2004 získal trofej do svého držení opět Olivier de Kersauson. Když rekordní čas vylepšil na 63 dnů a 13 hodin.
Již o rok později šla trofej potřetí do rukou Bruno Peyrona. Tentokrát obeplul svět na novém maxikatamaranu Orange II. Rekord vylepšil rozdílem třídy na 50 dnů a 16 hodin.
Další změna vlastnictví putovní ceny přišla až v roce 2010. Po dvou neúspěšných pokusech se Francku Cammasovi podařilo rekord vylepšit na 48 dnů a 7 hodin.
V roce 2012 získal trofej bratr Bruno Peyrona Loick. Za 45 dnů a 13 hodin obeplul svět na 40 metrů dlouhém trimaranu Banque Populaire V.
Dnes Francis Joyon a IDEC Sport
Novým držitelem Jules Verne Trophy se stal trimaran IDEC Sport vedený Francisem Joyonem. Svět obeplul za 40 dnů 23 hodin a
Na palubě spolu s ním byli Clément Surtel, Bernard Stamm, Sébastien Audigane, Alex Pella a Gwénolé Gahinet.
Svézt se na něčem podobném?
Trimaran IDEC Sport je schopen dosahovat rychlostí na hranici 40 uzlů. Takových lodí je na světě jen pár a jezdí na nich jen profesionální týmy. Je ale šance, se svézt na menším 18 metrů dlouhém závodním trimaranu, který dosahuje rychlostí mezi 30 a 35 uzly také. Takový extrémní jachting v Bretani u nás nabízí Sailing Club.
6334
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?