Search
× Search
Kolem světa za 40 dnů! Na plachetnici!
Daniel Vodička

Kolem světa za 40 dnů! Na plachetnici!

Francis Joyon se svým týmem mají v kapse neuvěřitelný rekord! Dokázali obeplout celý svět za 40 dnů. Na vodě není na trati kolem světa nic rychlejšího, než plachetnice. Nový rekord má přesnou hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut a 30 sekund.

Cena, kterou získali, nese název Jules Verne Trophy. Podle románu Julese Vernea Cesta kolem světa za 80 dnů. Prvním držitelem trofeje za plavbu kolem světa byl v roce 1993 Bruno Peyron na katamaranu Explorer. Dokázal se dostat těsně pod hranici potřebnou pro zisk trofeje, obeplul svět za 79 dnů a 6 hodin. 

O rok později posunul rekord o necelých 5 dnů dále katamaran ENZA New Zealand (jediný držitel trofeje mimo Francii). 

V roce 1997 byl rekord vylepšen na 71 den a 14 hodin Olivierem de Kersauson na trimaranu Sport Elec.

Na čas pod 70 dny bylo nutné počkat až do roku 2002. Bruno Peyron na katamaranu Orange obeplul svět za 64 dnů a 8 hodin.

V roce 2004 získal trofej do svého držení opět Olivier de Kersauson. Když rekordní čas vylepšil na 63 dnů a 13 hodin. 

Již o rok později šla trofej potřetí do rukou Bruno Peyrona. Tentokrát obeplul svět na novém maxikatamaranu Orange II. Rekord vylepšil rozdílem třídy na 50 dnů a 16 hodin. 

Další změna vlastnictví putovní ceny přišla až v roce 2010. Po dvou neúspěšných pokusech se Francku Cammasovi podařilo rekord vylepšit na 48 dnů a 7 hodin. 

V roce 2012 získal trofej bratr Bruno Peyrona Loick. Za 45 dnů a 13 hodin obeplul svět na 40 metrů dlouhém trimaranu Banque Populaire V. 

Dnes Francis Joyon a IDEC Sport

Novým držitelem Jules Verne Trophy se stal trimaran IDEC Sport vedený Francisem Joyonem. Svět obeplul za 40 dnů 23 hodin a
Na palubě spolu s ním byli Clément Surtel, Bernard Stamm, Sébastien Audigane, Alex Pella a Gwénolé Gahinet.

Svézt se na něčem podobném?

Trimaran IDEC Sport je schopen dosahovat rychlostí na hranici 40 uzlů. Takových lodí je na světě jen pár a jezdí na nich jen profesionální týmy. Je ale šance, se svézt na menším 18 metrů dlouhém závodním trimaranu, který dosahuje rychlostí mezi 30 a 35 uzly také. Takový extrémní jachting v Bretani u nás nabízí Sailing Club

6182
Na horu