Kam vyrazit z Omiše
Omiš jihovýchodně od Splitu nebývá často cílem jachtařů. Přitom samo staré město má bezesporu své kouzlo. Velmi zajímavé je ale především údolí řeky Cetiny, která se zde vlévá do moře.
V Řecku je běžné, že připlujete na ostrov, půjčíte si auto nebo motorku a vyrazíte do vnitrozemí. To v Chorvatsku chybí. Přitom mnohá místa jsou velmi zajímavá.
Cetina je dlouhá jen 105 km. Pramení nedaleko městečka Knin a teče na jihovýchod. Hlavní pramen se nachází v blankytném jezírku, které je hluboké přes 100 metrů. Dále řeka pokračuje na jihovýchod až k Zadvarje nedaleko Brely, kde prochází úzkým kaňonem s vodopády kolem pohoří Mosor a směřuje zpět na západ k Jadranu.
Spodní tok řeky teče v zeleném zarostlém údolí mezi dvěma horskými masivy Mosorem a Biokovem. Na dolní části řeky se dělají výlety na raftech, pod Zadvarje řeka protéká úzkým kaňonem s několika vodopády. Pokud byste uvažovali o výletu, z Omiše je to do Zadvarje něco málo přes 20 km malebným říčním údolím. Cestou můžete v místních věsnicích nakoupit ovoce, zeleninu, nebo třeba med z nádherného údolí.
3867
Související články
Kde voda z podzemí vyvěrá na povrch
Kde voda z podzemí vyvěrá na povrch
Jedna z chorvatských zajímavostí, kterou stojí za to navštívit, je pramen nejdelší dalmatské řeky Cetiny. Je to místo, kde podzemní vodní krasový svět proniká na povrch. Ze Šibeniku je to necelých 90 km a 90 minut jízdy.
Zajímavý jarní výlet v okolí Zadaru
Zajímavý jarní výlet v okolí Zadaru
V blízkosti Zadaru je několik zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Jedním z nich je řeka Bijela, pramen a vodopády. Místo na zajímavou dvouhodinovou procházku.
Bomba na pláži, kyjovky svobody zbavené a depistolizace v Zadaru
Bomba na pláži, kyjovky svobody zbavené a depistolizace v Zadaru
Na pláži u Omiše našel detektorista dělostřelecký granát ze světové války, Čtveřice největších mlžů Jadranu byla zavřená do klecí. Vyzbrojenost obyvatel Zadaru poklesla.