Search
× Search
Kde voda z podzemí vyvěrá na povrch
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Kde voda z podzemí vyvěrá na povrch

Jedna z chorvatských zajímavostí, kterou stojí za to navštívit, je pramen nejdelší dalmatské řeky Cetiny. Je to místo, kde podzemní vodní krasový svět proniká na povrch. Ze Šibeniku je to necelých 90 km a 90 minut jízdy.

Na úpatí pohoří Dinara u hranic s Bosnou leží vesnice Cetina. Zde pramení stejnojmenná řeka. Má několik pramenů, z nichž ten největší je vodní branou do světa v podzemí. Podle dosavadních průzkumů se jedná o zatopenou jeskyni hlubokou více než 115 metrů. Dále se speleologové zatím nedostali. Teplota vody zde dosahuje celý rok 8°C. Tento nejzajímavější a hlavně nejfotogeničtější z pramenů řeky je nazýván Veliko vrilo. Nachází se v nadmořské výšce 385 metrů a za sebou má pohoří Dinara dosahující do výšky více než 1800 metrů.

Čistá tyrkysově zbarvená voda vyvěrá na povrch v jezírku o průměru cca 30 metrů, které lze snadno celé obejít. Na vrcholech skal nad jezerním amfiteátrem jsou vesnická stavení, okraj skal je na jaře modrý kvetoucími kosatci. V jezeře je, z pochopitelných důvodů, zakázáno koupání.

Chorvatsko je země plná zajímavých míst a je škoda skončit jen u lenivého polehávání na pláži.

492
Na horu