Kde voda z podzemí vyvěrá na povrch
Jedna z chorvatských zajímavostí, kterou stojí za to navštívit, je pramen nejdelší dalmatské řeky Cetiny. Je to místo, kde podzemní vodní krasový svět proniká na povrch. Ze Šibeniku je to necelých 90 km a 90 minut jízdy.
Na úpatí pohoří Dinara u hranic s Bosnou leží vesnice Cetina. Zde pramení stejnojmenná řeka. Má několik pramenů, z nichž ten největší je vodní branou do světa v podzemí. Podle dosavadních průzkumů se jedná o zatopenou jeskyni hlubokou více než 115 metrů. Dále se speleologové zatím nedostali. Teplota vody zde dosahuje celý rok 8°C. Tento nejzajímavější a hlavně nejfotogeničtější z pramenů řeky je nazýván Veliko vrilo. Nachází se v nadmořské výšce 385 metrů a za sebou má pohoří Dinara dosahující do výšky více než 1800 metrů.
Čistá tyrkysově zbarvená voda vyvěrá na povrch v jezírku o průměru cca 30 metrů, které lze snadno celé obejít. Na vrcholech skal nad jezerním amfiteátrem jsou vesnická stavení, okraj skal je na jaře modrý kvetoucími kosatci. V jezeře je, z pochopitelných důvodů, zakázáno koupání.
Chorvatsko je země plná zajímavých míst a je škoda skončit jen u lenivého polehávání na pláži.
492
Související články
Pohled pravidelného návštěvníka Chorvatska
Pohled pravidelného návštěvníka Chorvatska
Nedávno jsme dostali dopis od jachtaře, který pravidelně již 12 let plachtí v Chorvatsku. Jaký byl jeho pohled na situaci v oblíbené destinaci?
Přestavba nábřeží v Tribunji
Přestavba nábřeží v Tribunji
Tribunj, jeden z nejkrásnějších přístavů na Jadranu. Nábřeží, kde si od stolku v kavárně můžete podávat kafe rovnou do kokpitu. Nyní se nábřeží změní. Bohužel…
Sezóna v Chorvatsku lepší, nebo horší než loni
Sezóna v Chorvatsku lepší, nebo horší než loni
Jaká je letošní turistická sezóna v Chorvatsku v porovnání s minulými lety? Na sociálních sítích se často objevují názory, že tentokrát to již s cenami v Chorvatsku přehnali a lidé přestávají jezdit. To jsou dojmy, jaká je však realita?