Kde voda z podzemí vyvěrá na povrch
Jedna z chorvatských zajímavostí, kterou stojí za to navštívit, je pramen nejdelší dalmatské řeky Cetiny. Je to místo, kde podzemní vodní krasový svět proniká na povrch. Ze Šibeniku je to necelých 90 km a 90 minut jízdy.
Na úpatí pohoří Dinara u hranic s Bosnou leží vesnice Cetina. Zde pramení stejnojmenná řeka. Má několik pramenů, z nichž ten největší je vodní branou do světa v podzemí. Podle dosavadních průzkumů se jedná o zatopenou jeskyni hlubokou více než 115 metrů. Dále se speleologové zatím nedostali. Teplota vody zde dosahuje celý rok 8°C. Tento nejzajímavější a hlavně nejfotogeničtější z pramenů řeky je nazýván Veliko vrilo. Nachází se v nadmořské výšce 385 metrů a za sebou má pohoří Dinara dosahující do výšky více než 1800 metrů.
Čistá tyrkysově zbarvená voda vyvěrá na povrch v jezírku o průměru cca 30 metrů, které lze snadno celé obejít. Na vrcholech skal nad jezerním amfiteátrem jsou vesnická stavení, okraj skal je na jaře modrý kvetoucími kosatci. V jezeře je, z pochopitelných důvodů, zakázáno koupání.
Chorvatsko je země plná zajímavých míst a je škoda skončit jen u lenivého polehávání na pláži.
1387
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.