Je nový rekord k překonání?
Francois Gabart vytvořil těžko uvěřitelný rekord. Zároveň s projetím cílem se nabízí otázka, jestli je tento rekord ještě k překonání.
K vytvoření rekordu v plavbě kolem světa musíte mít prvotřídní trimaran dlouhý alespoň 30 metrů. Dnes musí být vybaven foily. Musíte mít vynikající tým, který dokáže připravit loď tak, aby vše vydržela. Musíte mít skvělý tým proto, aby vás dokázal připravit, abyste vydržel. Musíte mít špičkového weather routera, aby odhadl správný čas k vyplutí a vedl vás během plavby. Musíte být nejlepším, nejsilnějším a nejodolnějším jachtařem, jakého svět zná. Musíte být technicky zdatný, abyste dokázal opravit vše, co během plavby nevydrží. Musíte mít odvahu, posunuté hranice pudu sebezáchovy, musíte dokázat dokonale ovládat své vlastní síly.
Nezbytný faktor
Můžete mít toto všechno a žádný rekord nevytvoříte. Protože se vám nebude dostávat štěstí. Bez pořádné porce štěstí rekord neuděláte. Thomas Coville, který držel rekord do soboty, potřeboval pět pokusů, než se mu podařilo rekord vytvořit. Jednou měl smůlu a po kolizi s UFO poškodil loď, jindy nekooperovalo počasí.
Dítě štěstěny
Gabart je dítě štěstěny. Ve 14 letech se stal mistrem Francie na Optimistu. O dva roky později získal stejný titul ve třídě Moth. Ve 20 letech byl juniorským mistrem světa na Tornádu. Dále se vrhl na offshore jachting a v roce 2005 byl členem vítězného týmu na Tour de France a la voile mezi studenty.
Následoval přestup do Figara a první plavby na trimaranech. Ve 25 letech je 16. v Solitaire du Figaro a o rok později dojíždí druhý v Transat Jacques Vabre na lodi Imoca Groupe Bel s Kito de Pavantem. Již v barvách firmy Macif je druhý v Solitaire du Figaro v roce 2010.
Vendée Globe a rekordy
Poté přestupuje na plný úvazek do třídy IMOCA a ve 30. letech se stává nejmladším vítězem Vendée Globe. Poprvé jel a hned zvítězil. Po úspěchu bylo rozhodnuto, že jeho další budoucnost je na trimaranu Ultime. Sponzor nechal navrhnout a vyrobit 30 m dlouhý trimaran Macif pro sólovou plavbu. Po dlouhém testování Gabart vyplul pro rekord. Uspěl na první pokus. Ve velkém stylu.
42 dnů, 16 hodin a 40 minut
Absolutní rekordy
Gabart překonal loňský rekord Thomase Covilla o 6,5 dne. Coville přijel do cíle loni 25. prosince a měl za sebou šestou nejrychlejší plavbu kolem světa celkově. Samozřejmě včetně lodí s plnou posádkou. Gabartova sólová plavba je druhou nejrychlejší plavbou kolem světa v absolutním pořadí. Gabart dojel jen o 41 hodin později než trimaran IDEC Sport, který je držitelem Jules Verne Trophy.
Gabart ve skutečnosti uplul 27 859 mil průměrnou rychlostí 27,2 uzlu. Rychlost, které většina jachtařů nikdy nedosáhla, byla pro Gabarta rychlostním průměrem.
Štěstí na počasí
Gabart měl neuvěřitelné štěstí na počasí. Dobu startu skvěle odhadl jeho weather router Jean-Yves Bernot. Trimaran Macif chytil u Brazílie frontu a v té se svezl až do Indického oceánu. U mysu Dobré naděje byl za 12 dnů, 20 hodin a 10 minut. To byl nejrychlejší čas historie absolutně. Absolutní rekord vytvořil i v plavbě přes Pacifik. Cestu od Tasmánie k Hornu zvládl za 7 dnů a 15 hodin. Ještě jeden absolutní rekord pak čekal v jižním Atlantiku. V místě, které často naděje na rekord pohřbí, se svezl s níží téměř až do pasátu. 6 dnů a 22 hodin je nyní rekord mezi Hornem a rovníkem.
Kromě výše zmíněných rekordů dosáhl Francois ještě jednoho neuvěřitelného výkonu. Za 24 hodin uplul 851 míli. Svůj vlastní rekord vylepšil o 67 mil. Absolutní rekord trimaranu Banque Populaire V s plnou posádkou má hodnotu 908 mil.
Půjde překonat?
O mnoha rekordech se říká, že nepůjdou překonat. Loni se takto mluvilo o rekordu Thomase Covilla. Dnes je laťka posunuta o týden a znovu se zdá, že se bude na další zlepšení dlouho čekat. Připraveny však jsou již další dva rekordní stroje. Gitana 18 a Banque Populaire IX. Obě lodě mají potenciál být rychlejší než Macif. Překonají ho?
Sám Gabart v cíli řekl: „Podíváme-li se na mapu a na počasí, tak můj rekord půjde překonat. Řekl bych tak o den nebo dva. Jsou však k tomu zapotřebí ideální podmínky po celou dobu plavby. A to je tak trochu sen.“
Kdo vyhrál kalendář a slovník?
Před týdnem jsme vyhlásili tipovací soutěž. Měli jste uhádnout, kolik dnů bude Gabartovi plavba kolem světa trvat. Správná odpověď je 42 dny. Dnes odpoledne ze správných odpovědí vylosujeme dva výherce. Jeden kalendář a druhý slovník. Tipovali jste výborně, losovací hrnec bude plný.
Více najdete zde.
5070
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?