Jak využít zabrzdění u mola?
Couvám k molu a zabrzdím. Loď se zastaví. Je to vše, nebo mohu brzdění využít mnohem lépe, pomoci si proti větru, nebo posunout záď dle přání a potřeby? Může být zabrzdění víceúčelové, takříkajíc multifunkční? Na jachtě s jedním listem kormidla ano a znamená to velkou pomoc.
Vše níže uvedené píšeme jen pro příznivce jachet s jedním listem kormidla. Tudíž důrazně žádám všechny majitele jachet s dvojicí kormidel, aby za následující tečkou již nepokračovali v četbě.
Nyní jsme tu již jen samí příznivci jachet s jedním listem kormidla, a proto si můžeme hned zkraje říci, že jachty se dvěma kormidelními listy stojí v přístavech za starou belu.
Couvám zádí k molu
Pojďme ale k brzdění. Mám bezvětří, couvám k molu, kormidlo mám rovně a zabrzdím. Jachta zůstane stát. Nic víc.
Ve druhém případě brzdím a u toho stočím kormidlo naplno vlevo. Jachta zabrzdí, záď zamíří vpravo a příď vlevo. K čemu je to za bezvětří dobré? Za bezvětří k ničemu. Pokud ale fouká vítr z levoboku, my pošleme příď vlevo proti větru, který ji tak začne snášet až mnohem později. My tím získáme čas na vyvázání návětrného lana a na stabilizaci na tomto laně (návětrné lano zafixované, kormidlo proti větru, přední chod a přidáváme plyn, dokud jachta není na návětrném jachtě stabilní).
Brzdění při couvání k molu může mít v rukou šikovného kormidelníka dvě funkce. Zabrzdit a poslat příď proti větru. Jen je třeba rychle a ve správný okamžik pracovat s kormidlem.
Couváme bokem k molu
Stejně můžeme pracovat s kormidlem, pokud zajíždíme bokem k molu na zpětný chod. Představte si situaci. Couvám bokem k molu. Jsem v místě, kde potřebuji zastavit, jen je záď 1 – 1,5 m od mola. To ale nevadí. Brzdím a přetáčím kormidlo na maximum od mola. Zde se znovu projeví oblíbený prop wash, který pošle záď bokem směrem k molu. Utěče nám v tom případě příď na opačnou stranu než záď, jako tomu bylo v předešlém případě? Nemusí to tak být. Pokud jsme stáčeli jachtu podél mola a příď tedy v zatáčce směřovala k molu, v tomto pohybu pokračovala dále setrvačností.
Pak už stačí jen chytit záďové lano na pachole a zbytek jachty posuneme k molu pomocí prop wash. To znamená kormidlo k molu a přední chod motoru.
Vidíte, že brzdění může být multifunkční. Jen to chce mít jasno v hlavě a vědět, co v danou chvíli dělat.
734
Související články
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?