Jak vyplout z místa, z kterého vyplout nelze?
V nejmenším a nejzazším přístavním bazénu maríny Tankerkomerce v Zadaru jsou místa, ze kterých na první pohled vyplout nelze. Vyplouvající jachta se sotva vejde na šířku mezi přídě vyvázaných jachet. Není pravda, že to nelze, při zvolení správné techniky je to možné. I bez příďového propeleru.
Marína Tankerkomerce v Zadaru je mimořádně těsná. Místa mezi příděmi jachet, zvláště v zadním bazénu ve vnitrozemí, je minimum. Když už si myslíte, že méně místa již být nemůže, přidají k molům další větší jachty a život se stane ještě zajímavějším.
Situace na obrázku na nás čekala na jarním kurzu přístavních manévrů Místa mezi příděmi méně než minimum a bylo třeba s naznačenou jachtou vyplout. Možnosti byly dvě, jako obvykle, vyplout na přední chod, nebo vycouvat. Vzhledem k naznačené situaci a typu lodě jsem se rozhodl vycouvat. Jachta Bavaria 37 Cruiser má jeden list kormidla, je tedy možné využívat prop wash. Navíc vlevo od vyplouvající jachty bylo více místa, mnohem lépe se tam směřovala příď. Nebylo tak třeba používat ani příďový propeler.
Základem v podobných situacích jsou fendry, ideální dvě volné koule, po jedné na každém boku, se kterými dva členové posádky sledují riziková místa.
Grafika Lodní noviny
Pokud vše promyslíme a správně provedeme, není třeba ani příďový propeler.
Vzhledem k volnému místu, které měla vyplouvající jachta na bocích, bylo možné v podstatě hned tlačit příď na levobok, samozřejmě s rezervou u kotvy vlevo stojícího motoráku. S plynem pracujeme tak, že že přední chod dáváme v kratších, ale razantnějších impulsech. Prop wash má díky tomu razanci a jachta nestihne nabrat rychlost. Potřebujeme se stočit podél uličky, ideálně v jejím středu. Stáčíme jachtu, jakmile je v ose uličky brzdíme a začínáme couvat. Zřejmě se nám na první pokus nepodaří být přímo na středu. Doladění provedeme využitím prop washe. Stočíme kormidlo, zařadíme krátký a razantní přední chod a posuneme si záď podle potřeby vpravo či vlevo. Vzhledem k úzké uličce bude třeba použít doladění prop washem několikrát.
Jsme na středu, můžeme vyplouvat. V podstatě máme vyhráno. Začínáme couvat, příď táhneme na středu uličky za sebou. Bude-li třeba, použijeme doladění prop washem. Prop wash nám za těchto podmínek prokazuje stejnou službu jako případný záďový propeler. Je třeba být přesný, protože mezi kotvami stojících jachet a boky vplouvající jachty není více než 20 cm (možná se vám zdá, že nevím, co je 20 cm, ale vím to. Prostor mezi roztaženým palcem a prostředníčkem).
Proč jsme nevyplouvali na přední chod?
Při vyplouvání na přední chod by bylo mnohem obtížnější jachtu nasměrovat mezi přídě stojících jachet, stáčeli bychom se mezi nimi. Proto bychom potřebovali více místa. Celou situaci bychom měli méně pod kontrolou.
Jsou to sice náročné podmínky, ale v těchto podmínkách provozujeme naše kurzy přístavních manévrů. Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti.
1682
Související články
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?