Jak správně pracovat s mooringem
V minulém článku o práci s mooringem jsme si řekli, jak mooring správně podat, aby nemohlo dojít k jeho namotání na lodní šroub. Nyní se podíváme na to, jak má pracovat s mooringem háčkař, aby vše proběhlo bez potíží bezpečně.
Jen pro jistotu uvádíme na pravou míru právě vzniklý výraz háčkař. Je to muž (žena), který (která) s lodním háčkem vytahuje z vody podávaný mooring a jde ho uvázat na vazák na příď. Jako háčkař je označován i ten, kdo při prvním zajíždění do přístavu háček ztratil a mooring vytahuje koštětem.
Pokračujeme tedy tam, kde jsme v minulém článku skončili. Pomocník na molu podává správně mooring a háčkař ho na boku jachty na zádi tím, co má po ruce, chytá.
To nejdůležitější…
Nyní přichází na řadu to nejdůležitější. Háčkař odhazuje háček a jde s napnutým mooringem na příď. To je to důležité. Dostane od podavače mooringů napnutý mooring a jde s napnutým mooringem, po kterém ručkuje, směrem k přídi. Mooring je od betonového bloku v moři až k háčkaři stále napnutý.
Jak to nemá vypadat
Obvyklá chyba vypadá takto. Háčkař zhnusený mazlavou ošklivostí mooringu tento chytne dvojicí nejméně oblíbených prstů a s rukou nataženou co nejdále zamíří k přídi. Tímto směrem se pohybuje do té doby, dokud mu to konec mooringu uvázaný na břehu dovolí. Následně háčkař zjistí, že se nevyhne uchopení mooringu i druhou rukou a začne pomalu ručkovat směrem do moře. Nějaký čas pomalu ručkuje správným směrem, než se zmaten zastaví. Ve špinavé ruce má dvě volné, ale stejně nechutné části mooringu. V té chvíli ztratí jistotu, kterým směrem tahat a začne ručkovat znovu zpět ke břehu.
Tato komedie zabere několik desítek vteřin, nebo možná i minut. Kormidelník se mezitím může vzteknout, že co běžně trvá 15 vteřin, je tentokrát nekonečné a loď je stále ve vleku událostí a meteorologických vlivů.
Co je třeba posádce dostat do hlavy
Je to snadné. Couváme k molu, háčkař na boku jachty na úrovni kokpitu chytá mooring. Do ruky dostane napnutý mooring. Na příď jde stále s NAPNUTÝM MOORINGEM, PO KTERÉM RUČKUJE!
Nemůže se mu tak stát, že by si spletl, na kterou stranu má tahat a navíc může na přídi hodit napnuté lano hned na vazák. Mooring může být později nutné ještě dotáhnout, ale už je napnutý na vazáku a alespoň částečně fixuje loď.
Chybí-li vám v přístavech jistota, může vám pomoci naše kniha Přístavní manévry, nebo kurzy v Praze i v Chorvatsku.
3222
Související články
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Couváte mezi řadami jachet v maríně a potřebujete zatočit do úzké mezery. Stočíte kormidlo, jachta se začne stáčet, ale mnohem méně, než jste očekávali. Vypadá to, že se do mezery nevejdete. Jaké je řešení?
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Mnoho charterových jachet má dvojici kormidelních listů. Chcete zvládnout bez stresu jejich ovládání v přístavech? S námi máte poslední možnost.
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Včera se v Chorvatsku utišila bóra a stočila se na severozápad. Stále chladno, ale při plavbě na zaďák to není takový problém. Jirka Pacák s Danem Přívarou měli naplánovanou s účastníky kurzu plavbu z Biogradu na Murter, halzy, trénink kotvení, opakování činností až do zapamatování…