Jak snadno zvládnout uzel na fendru
Loďák, alias fendrový uzel, pro některé. Kdykoli obcházím loď, vidím, že je to pro posádky a budoucí skippery problém srovnatelný s Rubikovou kostkou. Jde přeci o jeden z nejjednodušších uzlů, tak jak tedy na něj?
Problémem při vázání fendrů je obvykle to, že se uzel zdá být příliš jednoduchý. Proto se nováčci snaží do něj vložit nějakou sofistikovanost. Výsledek může být v mnohém překvapivý, ale obvykle postrádá funkčnost a spolehlivost loďáku.
Zkuste tento postup
Pověsíle fendr na reling a volným koncem lana jdeme kolem relingu na jedné straně visícího pevného konce s fendrem.
Nyní si podržíme střed fendrového lanka tak, že držíme fendr ve správné výšce, ruku máme cca 10 cm od relingového lanka. Zde nám vzniká smyčka, kterou budeme protahovat volný konec.
Pokračujeme stále stejným směrem otáčení kolem relingového lanka volným koncem, tentokrát na druhé straně od pevného konce, na kterém visí fendr.
Volný konec protahujeme smyčkou, která nám vznikla přidržením si středu fendrového lanka.
Uzel je hotový. Správně hotový.
3173
Související články
Pacákův trojobal
Pacákův trojobal
Dnes tu pro vás máme další z inovací zkušeného Jirky Pacáka. Jmenuje se Pacákův trojobal a jde o úpravu fendrů tak, aby posloužily i v místech, kde jsou třeba větší fendry než ty, které máme k dispozici. Dnes tedy Jirky inovace na téma, z těch malých na ty velké.
Jak ochránit široké zádě v přístavech?
Jak ochránit široké zádě v přístavech?
Moderní jachty jsou extrémně široké na zádi. To je velký problém při zajíždění zádí k molu. Rohy na zádi jsou zranitelné a běžně umístěné fendry nepomáhají, protože se při zajíždění odvalí. Jak situaci řešit?
Výška fendrů při přistávání
Výška fendrů při přistávání
Důležitým prvkem pro ochranu lodi při přistávání je fendr. Jeho správná pozice může výrazně snížit riziko poškození lodě při manévru. Často se setkávám s tím, že posádka fendry nachystá, jenže jejich umístění loď vůbec nechrání.