Search
× Search
Jak posunout loď bokem k molu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak posunout loď bokem k molu

Zajíždíte bokem k molu a na místo couváte. Umíte při zastavování posunout jachtu bokem tak, aby se při brždění svezla bokem k molu?

Zajíždění bokem na zpátečku je šikovná dovednost. Osobně bych řekl, že je to jednodušší než zajíždět na přední chod. Navíc umíte-li posunout jachtu bokem, vůbec se nemusíte tlačit až k molu, poslední 1 – 2 metry posunete jachtu k molu při nulové rychlosti vůči dnu, tedy i vůči molu. Jako obvykle je ale třeba dodat, že jde o manévr, který je použitelný pouze na jachtě s jedním listem kormidla.

Jak na to

Couváme s jachtou k molu. Úhel přiblížení je běžný, cca 30 – 40 ° (není příliš důležitý). V poslední fázi se stáčíme zádí od mola, to znamená, že je kormidlo vytočené od mola. Vzhledem k tomu, co se chystáme udělat, není nutné dostat záď až k molu. Loď může být stočená souběžně s molem ve vzdálenost 1 – 2 metry od mola. Nehrozí tak žádný kontakt s molem.

V té chvíli začínáme brzdit. Kormidlo necháváme stočené od mola. Brzdíme a začíná působit prop wash, který bude posouvat záď k molu. Přesně to, co chceme. Stejným směrem se posouvá i příď, která má stále setrvačnost ze zatáčení lodě předtím, než se dostala rovnoběžně s molem. Jachta tak přejde do pomalého pohybu bokem směrem k molu.

Je to jednoduché, ale chce to trochu praxe. Brždění, tedy přední chod, zde má dvě funkce. Primárně zastavuje pohyb lodě dozadu. Sekundárně posouvá záď požadovaným směrem bokem. Množství plynu a délku brzdění tak musíme uzpůsobit oběma funkcím. Může se stát, že krátké zabrzdění by bylo dostatečné na zastavení lodě, ale nestačilo by na požadovaný posun bokem. Proto necháme přední chod o chvíli déle. Loď se posune bokem dle našeho přání, ale může se u toho pomalu rozjet vpřed. To však nevadí, protože zpátečkou ji zase zabrzdíme. Důležité je, abychom se dostali k molu.

Může to znít složitěji, než to ve skutečnosti je. Můžete si to vyzkoušet na volném moři. Jedu na zpátečku, zatáčím, nechávám kormidlo na boku a brzdím. Jachta se posouvá bokem.

I toto se učíme na našich kurzech přístavních manévrů. Nebo to najdete v naší knize.

 

731
Na horu