Search
× Search
Jak dostat katamaran bokem k molu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak dostat katamaran bokem k molu

Fouká silný vítr od mola a vy musíte přistát bokem s vysokým katamaránem. Jak to udělat, když je vysoký katamaran snášený větrem mnohem více než jednotrupá jachta?

Stejně jako u jednotrupých jachet je i při přistávacích manévrech s katamaránem třeba využívat možností, které nám loď sama dává. Nemá smysl se snažit dělat něco „na sílu“. Pokud je katamaran větrem snášen od mola a tento snos se zvyšuje se snížením rychlosti plavby, je dobré zvolit jiný a bezpečnější způsob přistání.

Zacouvejte k molu zádí. Budete couvat proti větru, to je snadný manévr. Nyní si zafixujte záďové vyvazovací lano. Jakmile je lano upevněné zařadíme na levém motoru přední chod. Katamaran se začne stáčet proti lanu k molu. Množstvím plynu regulujete rychlost stáčení. Je to jednoduchý manévr, při kterém využijeme manévrovacích schopností katamaranu. Samozřejmostí přitom jsou fendry na boku trupu.

Pokud se chcete naučit manévrovat s katamaránem, máme pro vás pár posledních míst na kurzu, který proběhne již za necelý měsíc v dubnu.

4339
Na horu