Inspirace kytovci, nový propeler zvyšuje účinnost
Výrobce elektromotorů pro rekreační plavidla BlueNav připravil novinku, která nezapře zásadní inspiraci živou přírodou. V rámci snahy o zvýšení efektivnosti rotoru představil vodní trysku s vrtulí, jejíž listy podle výrobce věrně připomínají ploutve velryb. Tato biomimetická technika má zvýšit účinnost a snížit odpor, a tedy i náklady.
Jihofrancouzská společnost BlueNav byla založena teprve v roce 2020. Na zmíněné novince pracovali její inženýři s pomocí technologií CAD (Computer-Aided Design) a CFD (Computational Fluid Dynamics). Výsledkem je inovovaná řada propelerů středního výkonu BlueSpin určená pro elektrický (případně hybridní) pohon lodí o délce od 8 do 15 metrů. Bezhřídelové vrtule BlueSpin využívají technologii permanentních magnetů a listy propeleru jsou pevné.
V uplynulých měsících inženýři přepracovali geometrii listů rotoru a velikost vstupního a výstupního otvoru trysky. Nové, méně ladné tvary listů jsou inspirovány ploutvemi velryb. Výrobce uvádí, že díky této inovaci naměřil zvýšení točivého momentu a snížení odporu, což vedlo k lepší celkové účinnosti trysky.
Biomimetika je obor, který zkoumá zajímavá konstrukční řešení v přírodě u živých organismů a snaží se je uplatnit ve vývoji nových technických řešení. V minulosti například existovala kormidla, která kvůli dosažení lepšího výkonu kopírovala tvary velrybích ocasních ploutví. Tento nápad se ale nakonec neprosadil do průmyslového využití, neboť kopírovat složitou geometrií ploutví v průmyslovém měřítku se ukázalo jako příliš nákladné.
V BlueNav si poradili po svém: „Pro tvar našich rotorových listů jsme vyvinuli speciální formu, využíváme vakuovou infuzi, takže v porovnání s běžnými listy žádné dodatečné náklady nevznikají,“ uvedl Hugo de Malherbe, vedoucí rozvoje společnosti BlueNav.
Společnost zároveň uvádí, že toto „velrybí řešení“ může nabídnout jako dodatečné příslušenství stávajícím zákazníkům s konvenčními listy propelerů BlueNav.
615
Související články
Jak sami škodíme obrazu jachtingu v médiích
Jak sami škodíme obrazu jachtingu v médiích
Dostat náš závodní jachting do mainstreamových médií není snadné. Mnohdy tomu však házíme klacky pod nohy i my sami. A řešení je na dosah ruky.
Co znamená březnová plavba a co od ní očekávat?
Co znamená březnová plavba a co od ní očekávat?
Nejprve obecně. Na pevnině 16°C a jasná obloha znamenají kraťasy a tričko v kavárně za větrem. Celodenní plavba však bude vyžadovat důkladnější oblečení. Nikoli kraťasy, ale dlouhé kalhoty, fleecová mikina a neprofoukavá bunda. Teprve pak vám bude dobře. A já si pod vrchní vrstvu vezmu ještě lehkou péřovku. Na vodě je chladno, studený vítr a vlhký vzduch. To jsou zesilovače pocitu zimy. Chladné moře také snižuje nad hladinou nejvyšší teploty proti teplotám avizovaným na břehu.
Nechat točit? Netočit?
Nechat točit? Netočit?
Na první pohled se zdá odpověď jasná. Při plavbě na plachty je třeba nechat lodní šroub točit. Jsou však i zastánci opačné teorie. Tak kdo má pravdu?