Hledá se strážce majáku…
Splitský Plovput vypsal výběrové řízení na místo strážce majáku. Jedná se o vymírající profesi, na Jadranu jich jsou již jen poslední tři desítky. Pracuje se ve směnách 15 dnů práce, 15 dnů volno a odměna činí 6 – 7000 kun.
Představa o práci na majáku může být poněkud zkreslená. Myslite-li si, že je to o tom, večer to roužnout a ráno vypnout, jste na omylu. Plovput očekává, že hlídač bude také pečovat o jemu svěřený objekt, když to bude třeba, tak i se zednickou lžící v ruce. Dále je součástí práce na majáku je celá kupa úředničiny, kontrolovat, zapisovat, vést evidenci. Asi nejotravnější prací pak je vyluzování pravidelných zvuků v případě selhání automatického signálu do mlhy.
Co se týče znalosti cizích jazyků, požadavky nejsou žádné, neočekává se, že by si měl strážce majáku s kým povídat.
1794
Související články
Unikátní britské majáky 5: Kde se ubytovat?
Unikátní britské majáky 5: Kde se ubytovat?
Dost bylo historie, žít se musí tady a teď. V posledním díle seriálu o britských majácích si představíme ty, v nichž stojí za to strávit noc.
Unikátní britské majáky 4: Bishop Rock a Beachy Head
Unikátní britské majáky 4: Bishop Rock a Beachy Head
V tomto díle si představíme smetánku mezi britskými majáky. Maják na ostrůvku Bishop Rock je "pokračovatelem tradice" založené majákem Eddystone, ikonický Beachy Head pak platí za hotovou celebritu.
Unikátní britské majáky 3: David a Goliáš
Unikátní britské majáky 3: David a Goliáš
K dalším pokračování seriálu se blíže podíváme na nejvyšší a také nejnižší maják na ostrovech. Zatímco ten nejvyšší, nacházející se na ostrově Skerryvore, je typickým představitelem zlaté éry majákové architektury, ve stavbě na útesu Berry Head by maják poznal asi jen málokdo.