Funguje vodní kotva pro kormidlování jachty?
Nehoda na kormidelním mechanismu, ke břehu daleko. Umím si pomoci, nebo hned volám pomoc? Zkusili jsme kormidlování pomocí vodní kotvy. Jaký byl výsledek?
Kormidlo nefunguje a mám dvě možnosti. Nic neřešit, sednout si na zadek a o volat o pomoc. Není to nic, co by dokazovalo moje jachtařské dovednosti, můj um, chuť si poradit. Tak už to ale dnes chodí.
Na druhou stranu je tu alespoň možnost, něco zkusit. Jednou z možností, jak vést jachtu správným směrem, je použití vodní kotvy. Tento způsob jsme během podzimních kurzů nouzových situací vyzkoušeli v praxi.
Nejprve je třeba si popsat podmínky, ve kterých test proběhl. Pozdně říjnový týden na Jadranu byl bohužel ve znamení vysokého tlaku vzduchu, a tedy bez větru. S tím souvisel i stav moře, hladina bez vln.
Pluli jsme na jachtě Bavaria 37 Cruiser. Nehodu kormidla jsme jen simulovali, list kormidla pod zádí byl, nesnažili jsme se ho z cvičných důvodů zbavit. Používaná vodní kotva měla průměr 65 cm. To znamená, že svojí velikostí rozhodně neodpovídala účelu, pro který je standardně určená, tedy k plavbě v bouři. Tato velikost je pro pravý účel určena na jachty dlouhé 6 metrů. Pro naše využití však byla vhodná.
Foto Lodní noviny
Vodní kotva za zádí.
Na kotvu jsme vyvázali dvě lana cca 15 m délky (co bylo k dispozici, to jsme použili). Lana do V, každé šlo na jeden bok na otěžovou vinšnu.
Pluli jsme na motor. Kormidlo jsme uzamkli na středu. A zkoušeli jsme řídit směr zkracováním lana na jednom, nebo druhém boku. Loď poslouchala překvapivě dobře a po chvíli zkoušení ji bylo možné vést zamýšleným směrem a relativně jemně korigovat kurz.
Při plavbě standardní motorovou rychlostí 5 uzlů vodní kotva jachtu zpomalila o cca 1,5 – 2 uzle.
Na zajetí zádí k molu v maríně by to sice nebylo, ale na dojetí k přístavu by to bylo snadno použitelné. Na jaře během dalších kurzů nouzových situací by již mělo být větrno (předplatili jsme pro naše jarní kurzy službu chorvatských meteorologů nazvanou VVZ, díky níž získáme počasí dle našich potřeb), vyzkoušíme tedy tento způsob vedení lodě i při plavbě na plachty.
490
Související články
Souboj s požárem na palubě
Souboj s požárem na palubě
Když vypukne na palubě požár, mnoho času na řešení nezbývá. Nehledě na to, že jakákoli cesta do podpalubí je obtížná. Boris, jeden z našich dlouholetých čtenářů popisuje, co se dělo na palubě a v podpalubí při připlutí na Mljet, kdy se v podpalubí objevil kouř.
Co to je vodní kotva a jak se používá
Co to je vodní kotva a jak se používá
V pátečním článku o bezpečnostní výbavě lodí v Chorvatsku jsme použili výraz vodní kotva. Ten výraz nebyl docela správně použit, ale vycházel jsem z toho, že správná česká terminologie není široce známá a námi použitý výraz byl pro jednoduchost srozumitelnější. Co to je vodní kotva a co je vlečená zátěž?
Proč je v Chorvatsku na lodích vodní kotva
Proč je v Chorvatsku na lodích vodní kotva
Prohlédnete-li si bezpečnostní vybavení na chorvatských charterových lodích, objevíte tam také vodní kotvu. Stejně jako vše ostatní to zase pečlivě uložíte zpět a pustíte z hlavy. K čemu tento děravý pytel, připomínající rukáv, který ukazuje na letišti vítr, vlastně je?