Search
× Search
Proč je v Chorvatsku na lodích vodní kotva
Daniel Vodička

Proč je v Chorvatsku na lodích vodní kotva

Prohlédnete-li si bezpečnostní vybavení na chorvatských charterových lodích, objevíte tam také vodní kotvu. Stejně jako vše ostatní to zase pečlivě uložíte zpět a pustíte z hlavy. K čemu tento děravý pytel, připomínající rukáv, který ukazuje na letišti vítr, vlastně je?

V první řadě si vysvětlíme pojmy. Vodní kotva neslouží k zastavení jachty, ale ke zpomalení jejího pohybu a ke směrové stabilizaci. Spouští se ze zádě jachty. To je rozdíl od parachute anchor. To je, jak už název napovídá, padák, který se do vody spouští z přídě jachty a pohyb lodě v podstatě zastaví.

Vodní kotva je pomůcka určená na jachtách pro plavbu za bouřlivého počasí, kdy směrově stabilizuje jachtu a pomáhá, aby se loď nerozjela z vlny, nezapíchla do vlny předešlé s tím, že ji vlny stočí bokem a mohou převrátit.

To je primární funkce vodní kotvy. Můžeme jí ale použít ke zpomalení snosu jachty větrem. Uvedu příklad. Plachty jsou poškozené, na lodním šroubu namotaná otěž a vítr žene jachtu na pobřeží. Vodní kotva může v takovou chvíli zpomalit snos větrem a dodat drahocenný čas pro záchranu.  

Bouře

Chorvatské charterové jachty se většinou pohybují od jara do podzimu mezi ostrovy. Bouře, při kterých by hrozilo, že vlny mohou jachtu překlopit, se v těchto místech a v této době v podstatě nevyskytují. Navíc pobřeží je tak členité, že je téměř vždy možnost se schovat do závětří, nebo alespoň před vlnami. Primární využití vodní kotvy je tedy v Chorvatsku zbytečné.

Zpomalit snos

Zbývá tak pouze druhá funkce vodní kotvy. Tedy zpomalení snosu. Například při nehodě na palubě. V takové situaci by se hodila.

Zde si ale dovolím zapochybovat, jestli vůbec někdy byla pro tyto účely na chorvatské charterové jachtě využita. Většina charterových jachtařů vůbec neví, k čemu děravý pytel slouží a ti další si v případě problémů na něj nevzpomenou, nebo nevědí, jak ho použít.

Je to k ničemu?

Do mysli se tak vkrádá otázka, jestli to vlastně není jen zbytečné haraburdí na palubě?

Myslím si, že je. Naštěstí ale nezabírá tolik místa, aby nebylo možné ji vozit. Třeba si na ni někdo jednou vzpomene, až bude řešit problémy s motorem a vítr ho požene na pobřeží.

 

4798
Na horu