Search
× Search
EPIRB součástí iPhone 14
Daniel Vodička

EPIRB součástí iPhone 14

Nově představený iPhone 14 nabízí kromě jiného unikátní funkci, která může být velmi zajímavá i pro jachtaře. Jde o nouzové spojení, které funguje i bez přítomnosti GSM signálu přes satelit. V případě nouze jste schopni přivolat pomoc novým iPhonem.

Nejedná se přímo o EPIRB, který vysílá údaje až do vybítí baterek, ale poplach spustí iPhone podobně. Funkce se jmenuje Emergency SOS. Hlavním problémem pro komunikaci se satelity je malá anténa v přístroji a vzdálenost satelitů. Běžně je na spojení s nimi třeba rozměrná anténa. Apple problém vyřešil speciálním softwarem. Spojení je možné navázat jen v případě, že telefon míří přímo na satelit. Zmíněný software ukazuje pozice satelitů a umožňuje se na ně přesně zaměřit.

Zachycený signál zamíří do pozemního střediska a odtud na patřičná místa. V přístroji jsou předpřipravené zprávy pro různé důvody tísně. Díky nim je odeslání zprávy rychlejší.

Součástí zprávy, která se dostane k záchranářům, můžou být vedle polohy také údaje o zdravotním stavu osoby v nouzi, které mohou být nahrané ve speciální aplikaci v telefonu, stejně jako nouzové kontakty.

Tato služba bude v budoucnu placená, zpočátku ale budou mít kupci nového iPhone 14 dva roky službu zdarma.

1580
Na horu