EPIRB součástí iPhone 14
Nově představený iPhone 14 nabízí kromě jiného unikátní funkci, která může být velmi zajímavá i pro jachtaře. Jde o nouzové spojení, které funguje i bez přítomnosti GSM signálu přes satelit. V případě nouze jste schopni přivolat pomoc novým iPhonem.
Nejedná se přímo o EPIRB, který vysílá údaje až do vybítí baterek, ale poplach spustí iPhone podobně. Funkce se jmenuje Emergency SOS. Hlavním problémem pro komunikaci se satelity je malá anténa v přístroji a vzdálenost satelitů. Běžně je na spojení s nimi třeba rozměrná anténa. Apple problém vyřešil speciálním softwarem. Spojení je možné navázat jen v případě, že telefon míří přímo na satelit. Zmíněný software ukazuje pozice satelitů a umožňuje se na ně přesně zaměřit.
Zachycený signál zamíří do pozemního střediska a odtud na patřičná místa. V přístroji jsou předpřipravené zprávy pro různé důvody tísně. Díky nim je odeslání zprávy rychlejší.
Součástí zprávy, která se dostane k záchranářům, můžou být vedle polohy také údaje o zdravotním stavu osoby v nouzi, které mohou být nahrané ve speciální aplikaci v telefonu, stejně jako nouzové kontakty.
Tato služba bude v budoucnu placená, zpočátku ale budou mít kupci nového iPhone 14 dva roky službu zdarma.
1495
Související články
AIS, kde jsou limity systému
AIS, kde jsou limity systému
Co automatický identifikační systém (AIS) umí, na jakém principu funguje a co od něj nemůžeme očekávat? Nenápadné zařízení dnes najdeme i na mnohých charterových lodích. Dokáže být velkým pomocníkem. Pokud víme, co umí a co od něj čekat nemůžeme.
Co je třeba vědět o VHF, 1.díl
Co je třeba vědět o VHF, 1.díl
Většina lodí, se kterými se běžně setkáme, musí být vybavena radiostanicí. Ve většině případů si začínající jachtaři musí kromě kapitánského kurzu dodělat ještě kurz radiooperátora. K dobrým mravům na vodě patří nejenom schopnost správného použití VHF, ale i znalost mezinárodně sjednocených volacích zpráv, které mají své určité priority. Dnes se zaměříme na základní typy nouzového volání.
Záchranná operace se šťastným koncem
Záchranná operace se šťastným koncem
Mohutná záchranná operace, která probíhala v Pacifiku ve vodách ostrovního státu Mikronésie, měla šťastný konec. Trojici námořníků ze souostroví Chuuk se podařilo nalézt díky velikému nápisu SOS vytvořeném na pláži neobydleného korálového ostrůvku.