Search
× Search
Co je meltemi a proč být ostražitý
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Motorové jachty

Co je meltemi a proč být ostražitý

Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.

Kdo jezdí v Egeji pravidelně, tak meltemi zná. Je to letní vítr severních směrů (od severovýchodu, přes sever, až po severozápad). Vane od června do září, obvykle silou 5 – 7°Beauforta, ale snadno vyšplhá i na 9. V úžinách mezi ostrovy může zesilovat až o další 2°Beauforta a podobně silné mohou být i poryvy, které přijdou přes ostrov na kotviště, které se zdá chráněné.

Vznik

Meltemi je turecký název pro vítr, který pojmenovali již staří Řekové. Říkali mu etesien. Vzniká v létě na pomezí dvou víceméně stacionárních tlakových útvarů, kterými jsou výběžek Azorské tlakové výše na západě a tlakové níže nad Perským zálivem a Středním východem. Na jeho vznik má tedy vliv stejná tlaková níže, jako na vznik letního monzunu v Asii.  S nejsilnějším meltemi se můžeme setkat v červenci a srpnu, kdy je oblast Středního východu nejvíce rozpálená.

Oblast

Meltemi zasahuje celou oblast Egejského moře. Na severu u Dardanel přichází od severu až severovýchodu, v centrální části Egeje je směr severní až severozápadní, na jihu pak severozápadní až západní pod Tureckem u ostrova Rhodos.

Nejsilnější je meltemi v oblasti mezi ostrovy Mykonos, Astipalea a Ikaria. Obecně ale je možné s nejsilnějším větrem počítat v celé oblasti Dodekanéských ostrovů. V letním období zde může být plavba k severu obtížná a nepříjemná. Pro někoho až nemožná.

Jak se dostat na sever

Vyplouváte-li z Atén a míříte na jihovýchod, můžete k návratu použít zajížďku podél pobřeží. Meltemi je u pobřeží Peloponésu slabší a vane od severovýchodu. Plavba na sever je obvykle blízko u pobřeží možná a ani stav moře není tak špatný, jako v centrální části Egeje.

 

13335
Na horu