Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Kdo jezdí v Egeji pravidelně, tak meltemi zná. Je to letní vítr severních směrů (od severovýchodu, přes sever, až po severozápad). Vane od června do září, obvykle silou 5 – 7°Beauforta, ale snadno vyšplhá i na 9. V úžinách mezi ostrovy může zesilovat až o další 2°Beauforta a podobně silné mohou být i poryvy, které přijdou přes ostrov na kotviště, které se zdá chráněné.
Vznik
Meltemi je turecký název pro vítr, který pojmenovali již staří Řekové. Říkali mu etesien. Vzniká v létě na pomezí dvou víceméně stacionárních tlakových útvarů, kterými jsou výběžek Azorské tlakové výše na západě a tlakové níže nad Perským zálivem a Středním východem. Na jeho vznik má tedy vliv stejná tlaková níže, jako na vznik letního monzunu v Asii. S nejsilnějším meltemi se můžeme setkat v červenci a srpnu, kdy je oblast Středního východu nejvíce rozpálená.
Oblast
Meltemi zasahuje celou oblast Egejského moře. Na severu u Dardanel přichází od severu až severovýchodu, v centrální části Egeje je směr severní až severozápadní, na jihu pak severozápadní až západní pod Tureckem u ostrova Rhodos.
Nejsilnější je meltemi v oblasti mezi ostrovy Mykonos, Astipalea a Ikaria. Obecně ale je možné s nejsilnějším větrem počítat v celé oblasti Dodekanéských ostrovů. V letním období zde může být plavba k severu obtížná a nepříjemná. Pro někoho až nemožná.
Jak se dostat na sever
Vyplouváte-li z Atén a míříte na jihovýchod, musíte k návratu použít zajížďku podél pobřeží. Meltemi je u pobřeží Peloponésu slabší a vane od severovýchodu. Plavba na sever je obvykle blízko u pobřeží možná a ani stav moře není tak špatný, jako v centrální části Egeje.
11869
Související články
Délos, střed antického světa
Délos, střed antického světa
Jak se mohl stát středem antického světa nevelký ostrov o rozloze jen 3,5 km2? Stal se centrem náboženským i obchodním, pokladnicí, a dokonce sídlem více než 25 000 obyvatel. Zažil neuvěřitelnou slávu, ale také pád do zapomnění. Dnes se jedná o jednu z nejvýznamnějších řeckých památek, která je pod ochranou UNESCO.
Jak je hluboké Středozemní moře
Jak je hluboké Středozemní moře
Jak je hluboké Středozemní moře? Je to 500, 1000, nebo 2000 metrů? Nebo je to mnohem více? Například Balt má průměrně 54 metry a nejhlubší místo padá do hloubky 459 metrů. Jak je to se Středozemním mořem?
Novoroční koupačka, kolik měla voda?
Novoroční koupačka, kolik měla voda?
Chrabří plavci se noří do vln i v zimě. A není to jen středoevropský zvyk. Skupinky zocelených otužilců najdeme i na pobřeží Jadranu. Družiny nenormálních Dalmatinů včera vstoupily do ledových vod na mnoha místech prázdninového ráje.