Čínské plány na nepřátelskou podvodní kabeláž
Vypadá to, že hra na ničení nepřátelských podmořských kabelů má více hráčů než jen Rusko. Čína již delší dobu pracuje na speciálním zařízení k této hře určenému.
Podle šetření amerického časopisu Newsweek (zveřejňeno na webu Splash247.com) inženýři z čínské univerzity Lishui si již v roce 2020 nechali patentovat tažné zařízení na ničení podmořských kabelů. V odůvodnění k patentu se uvádí - na mořském dně ve všech částech světa je položeno stále více podmořských a komunikačních kabelů, které může být třeba v některých nouzových situacích přerušit.
Čínští vynálezci dále uvádějí, že standardní metody přerušování kabelů jsou drahé a časově náročné.
V tomto je třeba k jejich výzkumu podotknout, že mají pravdu, tahání kotvy vyjde levněji.
Patent ještě neznamená, že by se tak dělo, ale leccos už naznačuje. Minimálně to, co považují čínští výzkumníci za důležité.
Pokud zároveň víme, že čínská kontejnerová loď NewNew Polar Bear byla v říjnu 2023 podezřelá z poškození plynovodu mezi Finskem a Estonskem, že v listopadu loňského roku Yi Peng 3 zřejmě poškodila dva komunikační kabely v Baltském moři a před pár dny taiwanská pobřežní stráž obvinila čínskou loď Xing Shun 39 z poškození telekomunikačního kabelu severně od ostrova, zdá se to, když nic jiného, alespoň podezřelé.
Ať je to, jak chce, přichází na řadu otázka, kdo v této soutěži vede. Čína, nebo Rusko? Pokud samozřejmě, a to se k nám do redakce nedoneslo, nehrají všichni za jeden tým.
352
Související články
Finové se s ruskými sabotážemi nemažou
Finové se s ruskými sabotážemi nemažou
Zpřetrhané kabely na dně Baltu a Evropa teprve hledá, co s tím. Finové, sousedé Ruska, už přikročili k akci a jsou v tom důkladní. Podezřelá loď je zadržená spolu s částí posádky, kotva, která má vše pravděpodobně na svědomí, byla nalezena a vytažena z mořského dna.
Dánové, Němci a Švédové hlídají podezřelou loď
Dánové, Němci a Švédové hlídají podezřelou loď
Čínská nákladní loď Yi Peng 3 je podezřelá. Je zakotvená v Kattegatu a hlídá ji ne jedna, ne dvě, ale rovnou tři lodě pobřežní stráže. Dánská, byla na místě první, k ní se přidali Švédové a Němci.
Potopená jaderná ponorka
Potopená jaderná ponorka
Čína se snaží dohnat americkou přesilu ve vojenském námořnictvu. Na cestě k převaze hrají důležitou roli jaderné ponorky. Jedna rozpracovaná se žluté armádě potopila přímo v loděnici Wuchang. Nepříjemná komplikace. Asi jako vyloučení na 5 minut. Konec zápasu to není, nevýhoda ve hře však ano.