Search
× Search
Cesta na břeh může být smrtelná
Daniel Vodička

Cesta na břeh může být smrtelná

Máte na sobě záchranou vestu, když jedete na dinghy na břeh? Může jít o vaši poslední cestu.

Představte si scénář. Jste na jachtě v Chorvatsku v dubnu na bezpečném místě mezi ostrovy. Nefouká, nejsou vlny. Klid a pohoda. Nic se nemůže stát.

Alarmující může být jen teplota mořské vody, která je 14°C. V takové vodě dlouho nevydržíte. Přes den ale svítilo slunce, bylo teplo, tak na zimu ve vodě nikdo nemyslí.

Posádka sedí ve vesnici v konobě, jeden člen posádky se vrací pro další zásobu peněz na loď. Odjede na dinghy a při vylézání ze člunu na zádi jachty ztratí rovnováhu a zahučí do moře. O jeho nehodě nikdo neví. 

Nešťastník ve vodě je oblečený a nemůže vylézt na záď jachty, protože schůdky jsou schované. Ani do člunu se mu v těžkém oblečení nedaří vylézt. Začíná být jasné, že pád do vody byl hodně hloupou chybou. Startuje boj o přežití a s každou minutou ubývá sil. Chladná voda je velmi nebezpečný soupeř.

Zdá se vám scénář přitažený za vlasy? Mě ani ne. Ztráta rovnováhy při vystupování z dinghy je velmi častý jev. Šplhání se na záď lodi není pro každého a nemusí vám být zrovna 70 let, abyste to nedali. A to samé platí o dinghy.

Do podobné situace se můžete dostat velmi rychle. A pokud bude voda ještě studenější (například na severu Evropy), budou vaše poslední minuty sečteny ještě rychleji.

Záchranná vesta na krku vás sice z vody nevytáhne, ale prodlouží vaši dobu přežití. Budete mít hned mnohem větší šanci, že se dožijete chvíle, kdy budou mít vaši kamarádi v hospodě dost a začnou se vrávoravě vracet. Navíc máte u záchranné vesty píšťalku a to je skvělá zbraň proti nudě…

8242
Na horu