Český zmatek
Mnohé jachtaře rozradostní ovládání navigačních přístrojů v češtině. Na tento výdobytek ale raději honem zapomeňte, jinak se ztratíte ve světě nesmyslných zkratek.
COG, TTG, ETA, AWD, TWD, TWA, SPD a mnoho dalších. To jsou anglické navigační zkratky, které najdete na navigačních přístrojích a mapových plotterech. Je jich hodně, ale mají jednu velkou výhodu. Jsou ustálené, jejich význam je jasný. Nějaký čas vám zabere, než se je naučíte, ale pak už jste doma.
Zažil jsem ale nedávno mapový plotter, na kterém bylo nastaveno ovládání v českém jazyce. To je tedy slušný zmatek! Před očima se vám objeví naprosto nesmyslné zkratky plné písmen velkých a malých. Ufff… Naprosté hlouposti bez smyslu a sepětí s ustálenými navigačními termíny u nás. Vypadá to, že zkratky vznikly googlepřekladem anglických termínů a jejich zkrácením. Zmatek nad zmatek.
Pokud byste s rodným jazykem na navigačních přístrojích chtěli pracovat, nezbývá vám, než se významy nesmyslných zkratek naučit nazpaměť. Stejně jako významy těch anglických. Nevýhodou českých dále je, že nemají žádnou oporu v ustálené navigační terminologii. Tak jako googlepřeklad nemá často žádnou oporu v původní větě, tak i české zkratky nemají oporu v Čechách používané navigační terminologii.
Vzpomeňte se na to ve chvíli, kdy budete stát s rukou nad tlačítkem čeština na navigačním plotteru. A pokud se do bludiště zkratek pustíte, pošlete nám nějaké zajímavé výstupy svého navigačního dobrodružství.
8928
Související články
Konec papírových map
Konec papírových map
Britský vydavatel papírových map příští rok s tiskem na papír končí. Zůstanou piloty a podobné navigační publikace, ale papírové mapy se již vydávat nebudou. Vše jen digitálně…
Pro plánování plavby stále papírová mapa
Pro plánování plavby stále papírová mapa
Během dvou desetiletí jsme se ocitli v digitálním světě. Platí to i o jachtingu. Navigujeme mapovým plotterem, nebo dokonce telefonem. Je však stále oblast, kde je papírová mapa téměř nezastupitelná. Jde o plánování plavby.
Když je dnes doba alternativních přístupů...
Když je dnes doba alternativních přístupů...
Pravdou je, že zde na Lodních novinách se poslední dobou razí jen jeden a nebojím se to říct, mainstreamový pohled na vedení lodi na moři. Sám jsem si na sobě v posledních letech všiml relativní kostnatění, používání stále stejných postupů a naučených pouček. Jsou mezi námi ale tací, kteří se nebojí alternativních pohledů na dějiny, na vědu, na svět jako takový. Tak proč nejít touto cestou i v jachtingu?