Britská vojenská loď se stala terčem sabotáže
Loď HMS Glasgow určená k ochraně letadlových lodí a plavidel s jaderným arsenálem se stala terčem úmyslného poškození. Zbrojní společnost BAE Systems nyní vyhodnocuje míru poškození a rozsah potřebných oprav.
Téměř nová loď v současné době prochází procesem dovybavování v loděnici BAE v glasgowské čtvrti Scotstounu na řece Clyde. V minulém týdnu firma zjistila, že na vybavení lodi se někdo dopustil úmyslné sabotáže, když přeřezal asi 60 kabelů.
„Na lodi HMS Glasgow jsme odhalili omezený počet kabelů, které byly zřejmě úmyslně poškozeny. Okamžitě jsme spolu s našimi dodavateli zahájili interní vyšetřování a dočasně pozastavili práci na lodi, abychom zkontrolovali všechny části plavidla,“ uvedla společnost BAE Systems.
K případu byla přivolána policie „Ve čtvrtek 11. května jsme byli přivoláni k hlášení o poškození, které bylo zjištěno na lodi v suchém doku na South Street v Glasgow. Z preventivních důvodů byla loď evakuována a probíhá vyšetřování,“ uvedl mluvčí skotské policie. Podle BAE Systems ale již byly práce obnoveny a experti posuzují rozsah potřebných oprav.
Podle deníku UK Defence Journal je předpokládaným motivem sabotáže spor o platby dodavatelům. BAE Systems to ale nepotvrdila. Celkově má být na HMS Glasgow instalováno přibližně 23 tisíc kabelů. Deník Guardian očekává, že vyšetřování bude zahrnovat identifikaci odpovědných osob, pochopení toho, jak mohli pachatelé své činy provést, a navržení takových opatření, aby se podobné incidenty nemohly opakovat.
HMS Glasgow je protiponorkové plavidlo, první z osmi plánovaných lodí třídy nazvané Typ 26, jejichž úkolem je protiponorková ochrana letadlových lodí a plavidel nesoucích jaderné zbraně v rámci programu Trident. HMS Glasgow se na svou první plavbu vydala v prosinci 2022.
335
Související články
Kolumbijský sníh a inovace v lodním stavitelství
Kolumbijský sníh a inovace v lodním stavitelství
O reálných či domnělých přínosech drogové prohibice se vedou vášnivé diskuze celé dekády. Jedním z těch spíše nezamýšlených je fakt, že legislativa kolem „zakázaného ovoce“ podněcuje lidského ducha k nebývalým výkonům. O jednom takovém se aktuálně přesvědčila kolumbijská armáda.
Podmořské kabely jsou tepny naší civilizace. Hlídá je někdo?
Podmořské kabely jsou tepny naší civilizace. Hlídá je někdo?
Nedávné sabotáže na plynovodu North Stream či podmořském kabelu mezi Norskem a Špicberky zdůraznily téma ochrany podmořských kabelů mezi Evropou a Spojenými státy, jejichž funkčnost a bezpečnost jsou zcela zásadní pro každodenní běh naší civilizace. Měly by se na jejich ochraně podílet firmy, které z nich nejvíc profitují?
Vládu nad loděnicí Safe Boats převzali zaměstnanci
Vládu nad loděnicí Safe Boats převzali zaměstnanci
Výrobce hliníkových lodí Safe Boats International změnil majitele. Dokončenou transakcí, která začala na konci roku 2022, přechází 100procentní vlastnictví společnosti na její zaměstnance. Novým majitelem loděnice se tak stala společnost Safe Boats International Employee Stock Ownership Plan (ESOP) založená zaměstnanci právě pro tento účel.