Aby rychle zatočila…
V těsném prostoru maríny potřebujete, aby při couvání jachta rychle zatočila. Musíte se vejít do úzké mezery mezi jachtami. Jak to udělat, aby poslechla a čeho se naopak vyvarovat?
Auto je auto a loď je loď. Zatímco auto v malých rychlostech (myslím menších, než je rychlost smyku) okamžitě reaguje na zatočení volantem, na lodi to tak být nemusí. U jachty může hrát menší či větší roli setrvačnost. Pojďme se podívat na tři verze jedné události. Couváme mezi moly a potřebujeme rychle zahnout do úzké mezery.
1 – Plujeme rovně podél řady lodí. Jsme na mooringu poslední jachty, který potřebujeme přejet. Stáčíme prudce kormidlo. Jachta se začíná točit. V oblouku jsme mírně delší, než bychom si přáli. Do mezery se vejdeme, ale je to velmi těsné. Řekl bych nepříjemně těsné.
Grafika Lodní noviny
Zatáčení můžeme pomoci jemným pohybem kormidla v předstihu.
2 – Začínáme stejně. Tentokrát ale mírně před mooringem vyvedeme jachtu z rovnováhy tím, že naznačíme kormidlem, kam budeme zatáčet. Mírně zatočíme, ale protože je příliš brzy, vrátíme kormidlo na rovně. Jachta mírně změní směr, ale hlavně dostane takový švuňk. Je vyvedená z rovnováhy a pomalu se stáčí směrem, který potřebujeme. Jakmile jsme kormidlem na mooringu, točíme a jachta zatáčí díky předchozímu švuňku ještě ochotněji. Na místo se pohodlně vejdeme.
Grafika Lodní noviny
Použijeme-li nadjetí si, jako v autě, zatáčka bude velmi dlouhá.
3 – Ve třetím případě uděláme pravý opak případu druhého. Takříkajíc si do zatáčky nadjedeme. Plujeme rovně podél řady lodí a před tím, než začneme zatáčet, se stočíme na opačnou stranu, než chceme jet. Abychom si nadjeli, abychom získali místo na zatáčku… jenomže tady nejsme v automobilu…
Také tentokrát jachta získá švuňk. Začne se však točit na opačnou stranu. Chceme si nadjet, jachta poslechne a začne zatáčet. Získá setrvačnost v opačném oblouku, než si budeme v příštím okamžiku přát. Co se stane dále? Stočíme kormidlo do mezery, kam potřebujeme zajet a nějakou chvíli se nic neděje. Jachta musí nejprve přeprat opačnou setrvačnost. Teprve potom začne zatáčet. Letecké terminologii by se řeklo, že jsme na přistání dlouzí. Do mezery se nevejdeme.
Je třeba si uvědomit, že pokud si budeme nadjíždět, bude zatáčka mnohem delší. Jak moc není možné určit. Záleží to na typu jachty.
Vše se můžete naučit na našich kurzech.
2109
Související články
Umíte sami otočit loď u mola?
Umíte sami otočit loď u mola?
Stojíte bokem k molu. Do přístavu přicházejí z moře vlnky, bouchají do ploché zádi a není možné spát. Jak jednoduše jachtu otočit přídí proti vlnám, když jste na lodi sám, nebo jste jen dva a nechce se vám vyplovat? Jednoduchý manévr, který zvládne sólo každý.
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?