100 uzlů vítr, 13 m vlny
Na severním Atlantiku jihovýchodně od Grónska zuří nejsilnější bouře letošní atlantické zimy. Vítr podle předpovědi dosahuje v poryvech téměř 100 uzlů, výška vln se blíží 14 metrům.
Podmínky na severním Atlantiku jsou ohavné. Na předpovědní mapě je možné nalézt poryvy 96 uzlů. To může v reálu znamenat ještě více. Už jde většinou o hodnoty, které na jachtě nenaměříte, protože vás opustí vrtulka windmetru. Průměrná výška třetiny nejvyšších vln má být 13,3 m. To znamená, že jednotlivé vlny mohou být i dvakrát takové. Navíc bouře řádí nedaleko Golfského proudu. Vítr, proud, vlny, cross sea, to vše jsou pro lodě extrémně nebezpečné podmínky.
Podívejte se na mapu atmosférického tlaku pro severní Atlantik. Na Windy najdete 955 hPa v níži a 1038 hPa v Azorské tlakové výši. To je tlakový gradient 83 hPa na cca 1000 mílích. Není divu, že fouká.
Ještě jedna mapa je zajímavá. Mapa teplot v hladině 850 hPa, tedy v 1500 metrech. Vidíte, že v níži před frontou je teplota +6°C, zatímco za frontou -10°C.
Nepřál bych si být před ní, ani za ní.
2728
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?