100 uzlů vítr, 13 m vlny
Na severním Atlantiku jihovýchodně od Grónska zuří nejsilnější bouře letošní atlantické zimy. Vítr podle předpovědi dosahuje v poryvech téměř 100 uzlů, výška vln se blíží 14 metrům.
Podmínky na severním Atlantiku jsou ohavné. Na předpovědní mapě je možné nalézt poryvy 96 uzlů. To může v reálu znamenat ještě více. Už jde většinou o hodnoty, které na jachtě nenaměříte, protože vás opustí vrtulka windmetru. Průměrná výška třetiny nejvyšších vln má být 13,3 m. To znamená, že jednotlivé vlny mohou být i dvakrát takové. Navíc bouře řádí nedaleko Golfského proudu. Vítr, proud, vlny, cross sea, to vše jsou pro lodě extrémně nebezpečné podmínky.
Podívejte se na mapu atmosférického tlaku pro severní Atlantik. Na Windy najdete 955 hPa v níži a 1038 hPa v Azorské tlakové výši. To je tlakový gradient 83 hPa na cca 1000 mílích. Není divu, že fouká.
Ještě jedna mapa je zajímavá. Mapa teplot v hladině 850 hPa, tedy v 1500 metrech. Vidíte, že v níži před frontou je teplota +6°C, zatímco za frontou -10°C.
Nepřál bych si být před ní, ani za ní.
2998
Související články
Pozor při plavbě v okolí Splitu a nešťastná Jadrolinija
Pozor při plavbě v okolí Splitu a nešťastná Jadrolinija
Plavba Kaštelanským zálivem, Splitským a Bračským kanálem může být nebezpečná. Ranní silná bouře splavila do moře větve, kmeny stromů a mnohý další neřád. A nejen to. S nepřízní osudu bojuje Jadrolinija.
Jak přečkali bouři na Istrii na kotvě?
Jak přečkali bouři na Istrii na kotvě?
Německý Yacht přinesl zajímavý popis přípravy na bouři a její přečkání minulý týden v Rovinji. Svoji strategii popsali manželé Schmidbauerovi. Připomínám, že vítr dosahoval rychlosti 60 uzlů a 30 lodí skončilo na pobřeží.
Bouře na Istrii - video
Bouře na Istrii - video
Bouře s větrem o rychlosti až 60 uzlů zasáhla před týdnem Istrii. Popadané stromy, poškozené střechy, slunečníky v luftu a 30 jachet vyvržených na břeh. Jak taková bouře vypadá?