100 uzlů vítr, 13 m vlny
Na severním Atlantiku jihovýchodně od Grónska zuří nejsilnější bouře letošní atlantické zimy. Vítr podle předpovědi dosahuje v poryvech téměř 100 uzlů, výška vln se blíží 14 metrům.
Podmínky na severním Atlantiku jsou ohavné. Na předpovědní mapě je možné nalézt poryvy 96 uzlů. To může v reálu znamenat ještě více. Už jde většinou o hodnoty, které na jachtě nenaměříte, protože vás opustí vrtulka windmetru. Průměrná výška třetiny nejvyšších vln má být 13,3 m. To znamená, že jednotlivé vlny mohou být i dvakrát takové. Navíc bouře řádí nedaleko Golfského proudu. Vítr, proud, vlny, cross sea, to vše jsou pro lodě extrémně nebezpečné podmínky.
Podívejte se na mapu atmosférického tlaku pro severní Atlantik. Na Windy najdete 955 hPa v níži a 1038 hPa v Azorské tlakové výši. To je tlakový gradient 83 hPa na cca 1000 mílích. Není divu, že fouká.
Ještě jedna mapa je zajímavá. Mapa teplot v hladině 850 hPa, tedy v 1500 metrech. Vidíte, že v níži před frontou je teplota +6°C, zatímco za frontou -10°C.
Nepřál bych si být před ní, ani za ní.
2932
Související články
Bouřlivý vítr, letadla nelétala, ale my jsme vydrželi
Bouřlivý vítr, letadla nelétala, ale my jsme vydrželi
Pátek na řeckém Kalymnosu byl větrný. Nejezdily trajekty, nelétala letadla, a domácí uklízeli květináče hrozící odletem k severozápadu. Vítr byl bouřlivý z pro ně nezvyklého směru. Stáli jsme za těch podmínek na kotvě…
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Barometr ukazuje věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval. Vítr sílí a stojíme kotva-břeh. Není to dobré místo. Uvidíme… Nechci skončit s rozmlácenou zádí o molo.
Vzhůru přes Atlantik!
Vzhůru přes Atlantik!
Plavba přes Atlantik je pro mnohé jachtaře snem. S květnem se blíží doba, kdy se budou jachty vydávat na cestu z Karibiku do Evropy. Někteří z vás se k nim chtějí přidat. Co je třeba před plavbou vědět?