Search
× Search
For Boat_2024_TOP
10 milionů euro za ostrůvek u Biogradu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

10 milionů euro za ostrůvek u Biogradu

Inzerát vydaný před dvěma dny hlásí: Galešnjak, ostrov ve tvaru srdce – LOVE ISLAND. Cena 10 000 000 EUR. O srdečný ostrov již projevily zájem 3 investiční společnosti.

Ostrov porostlý macchií vyvolává zájem celebrit. Před dvěma lety zde slavila zamilované narozeniny Beyonce a hned projevila o celý ostrov zájem. Chtěla koupit, ale někteří majitelé nechtěli prodat. Nyní se dle inzerátu zdá, že je problém s těmi, kdo prodat nechtějí, vyřešen. Pravda je ale jinde. Neprodává se celý ostrov, ale jen jeho část. A navíc se na něm, podle stávajících pravidel, v podstatě nesmí stavět.

Jak se věci mají

Ostrov je zemědělskou půdou a spadá pod úřad městečka Pašman. Podle pravidel z roku 2017 se na zemědělské půdě patřící pod Pašman může postavit maximálně stavba o nadzemní ploše 400 m2, případně plně zahloubená stavba o ploše 1000 m2. Musí však jít o zemědělské objekty, které se ani v budoucnu nemohou změnit na objekty turistického typu. Navíc se musí stavba nacházet dále než 100 m od pobřeží. Nudná stavební omezení dále stanovují, jak velká musí být nezastavená část pozemku, a co vlastně má na pozemku růst. Ale to už by byl jiný příběh.

Bombastickou informaci, která prolétla světovým tiskem a tlačí je možné stručně shrnout asi takto:

„Prodá se zemědělská půda a porost macchie na ostrůvku u Biogradu. Na místě je možné postavit zemědělský objekt. Cena 10 000 000 EUR.“

To už tak dobře nevypadá. Bonusem je možnost vyjednávání s místními úřady o stavebním povolení. Vsadil bych se, že se správnou motivací by se změna územního plánu mohla podařit.

742
Na horu