Závod bludištěm ostrovů
Ve 4. etapě Volvo Ocean Race čeká na 7 startujících jachet bludiště ostrovů a rovníkové tišiny. Půjde o navigačně velmi náročnou etapu.
Startovní pole odstartovalo dnes z Melbourne. Podél východního pobřeží Austrálie zamíří jachty na sever, projedou Korálové moře, rovníkové tišiny, objedou ze severu Filipíny a skončí poprvé v historii Volvo Ocean Race v Hong Kongu. Etapa je dlouhá 5600 mil.
Proč je etapa náročná?
O nevypočitatelnosti rovníkových tišin jsme již mluvili mnohokrát. Dalším nebezpečím v cestě jsou ostrovy. Zatímco na otevřeném moři jsou větrné podmínky relativně stálé, ostrovy vnáší do snadno předvídatelného pořádku zmatek. Když je to možné, tak se jim závodníci vyhýbají. Tentokrát to možné nebude a můžeme tak být svědky zajímavých posunů ve startovním poli, zajímavých změn pořadí. Ostrovy vytváří podmínky pro zisky i ztráty.
Změny v týmech
V týmech došlo před čtvrtou etapou k 19 výměnám. Beze změny je vedoucí Mapfre. Proč také měnit dobře rozběhlou mašinu? V týmu Dongfeng, který je v celkovém pořadí na druhém místě, došlo ke změně na pozici navigátora. Pascal Bidégorry dokončil třetí etapu se zraněním, které potřebuje více času na doléčení. Místo něj naskočil na palubu Franck Cammas. Franck je navzdory vzrůstu těžká váha. Na svém kontě má celou řadu úspěchů. Mezi jinými vítězství ve Volvo Ocean Race, Jules Verne Trophy, mnohá vítězství v sólových i doublehanded regatách a v posledních letech i účast v Americas Cupu. Dalším, kdo přišel do čínského týmu, je Justine Mettraux. Vynikající švýcarská jachtařka, která se zúčastnila již minulého ročníku závodu. Offshore začínala v Classe Mini, kde jí k některým úspěchům v doublehanded regatách pomohl Milana Koláček.
K významné změně dochází v týmu Vestas, který je třetí v celkovém pořadí se shodným počtem bodů jako Dongfeng. Palubu opustil na tuto etapu skipper Charlie Enright, za kterého zaskočí Mark Towill. Na vině jsou rodinné důvody.
Nejvíce změn potkalo tým Brunel, ve kterém jsou noví čtyři členové posádky. Zajímavá posila je na palubě Scallywag. Jmenuje se Grant Wharington a je to mnohonásobný vítěz Sydney – Hobart.
Polohu lodí najdete zde.
3554
Související články
Tehdy a nyní
Tehdy a nyní
Atlantikem letí dvě závodní jachty. Na plný plyn. Na jedné je početná posádka vystavena plné síle bouřlivého oceánu. Ta druhá je o 10 stop kratší, letí rychleji a posádka jen v tričku kontroluje situaci kolem. Rozdíl je 14 let.
The (Volvo)Ocean Race, kdy, kam a kdo
The (Volvo)Ocean Race, kdy, kam a kdo
Nový Volvo Ocean Race bude jen The Ocean Race. Hlavní otázky ale zní kdy se pojede, kam se pojede a kdo bude závodit. Některé věci jsou už jasné, jiné nikoli. Start závodu se opět odkládá. Původně se mělo startovat letos, pak přišel posun na podzim 2022 a nyní již jsme na konci roku 2022, nebo v lednu 2023. Důvodem pro další odklad bylo snížení počtu etapových měst o dvě. Nepopluje se do Číny a na Nový Zéland.
Největší větrná elektrárna od Vestas
Největší větrná elektrárna od Vestas
Největší větrná turbína, jejíž výrobu připravuje firma Vestas Wind Systems A/S, bude čnít nad hladinu moře do výše 261 metr. Měla by dokázat zásobovat energií 20 000 domácností během celého roku.